Aj čapovanie piva sa modernizuje
Každý správny pivár vie, že niet nad dobré čapované. A každý správny pivár vie, kde v jeho okolí práve takéto správne načapované pivo podávajú. Správne čapovanie nie je vraj síce žiadnou vedou, ale zato je to čosi medzi umením a remeslom.
Pritom technika čapovania piva sa v ostatných desaťročiach len málo zmenila, zato sa zmenili pivári: tí požadujú, aby načapované pivo malo vždy správnu teplotu a na jeho vrchu aby trónila tuhá penová čiapočka. Dosiahnuť stále rovnakú a vysokú kvalitu čapovaného piva je však všade veľký problém a preto niektoré krajiny zaznamenávajú stály úbytok konzumentov čapovaného piva.
Podľa britských štatistík kleslo množstvo čapovaného piva v britských "puboch" za ostatných desať rokov o šesť miliónov sudov. Pravda, aby sme pivárom a výčapníkom nekrivdili, treba spomenúť aj to, že za pokles predaja "čapáka" môžu aj iné faktory.
Je to napríklad neustále sa zvyšujúca obľúbenosť rôznych módnych ochutených alkoholických nápojov a vína. Získať späť stratenú pôdu (či skôr stratené pivo) v predaji čapovaného piva by mali pomôcť niektoré technické novinky, s ktorými prišli britské firmy, vyrábajúce zariadenia na čapovanie piva.
Za jednu z hlavných noviniek možno považovať čapovací systém škótskej firmy Scot-Co, ktorý zaručuje rovnakú kvalitu každé načapovaného pohára piva. Nad vrstvou piva je vždy perfektná tuhá penová čiapočka, presýtená kysličníkom uhličitým.
Ďalšou novinkou je výčapný kohút nového typu, ktorý vyvinul známy pivovar Carlsberg v spolupráci s inžiniermi birminghamskej univerzity. V tomto kohúte sa vytvára vírové prúdenie, ktoré umožňuje oveľa rýchlejšie načapovanie jedného pohára (až o 30 %), pričom na pive vzniká perfektná čiapočka.
Za snáď najoriginálnejšiu novinku v oblasti čapovania piva treba považovať systém, vyvinutý pivovarom Coors Brewers, ktorý bol založený až v roku 2002. Coors uviedol na trh nový ležiak Arc, ktorý sa čapuje pomocou špeciálneho čapovacieho zariadenia s ultramoderným dizajnom. Úplné nóvum je, že týmto zariadením sa pivo čapuje pri teplote tesne pod bodom mrazu, pričom vznikajú mäkké kryštály zmrznutého piva. Jedným z prvých britských podnikov, v ktorých sa pivo Arc čapuje, je Rumba v Birminghame. "Výčapný systém Arc je stredobodom nášho podniku a jeho unikátny tvar priťahuje ľudí k baru, čo je dobré pre náš obchod," hovorí majiteľ podniku Mark McMaster.
Z inej inovácie sa môžu tešiť tí, ktorí si na rôzne podnikové či rodinné oslavy a párty kupujú celé sudy piva a sami si ich čapujú. Pre nich vyvinul známy pivovar Foster nový 35-pintový sud CoolKeg (jedna pinta je 0,57 litra). Tento sud piva stojí 50 libier, pričom výrobca zaručuje, že pivo v ňom ostane príjemne studené až 12 hodín. Chladenie piva zabezpečuje chemická reakcia medzi špeciálnym minerálom (zeolit) a vodou v izolačnom plášti sudu.
Britské pivovary a pivárne sa teda snažia zachovať si priazeň štamgastov a prilákať nových konzumentov čapovaného piva. Napokon, po zrušení vízovej povinnosti už nie je žiaden problém (no, okrem finančného) vybrať sa na pivárske objavovanie Spojeného kráľovstva a okúsiť, či pivo čapované novými výčapnými zariadeniami skutočne chutí lepšie ako to, ktoré čapujú v pivárni za rohom.