Ako správne skladovať pivo
Správnemu skladovaniu piva, ako aj jeho trvanlivosti treba venovať primeranú pozornosť, aby konzumenti neboli ochudobnení o množstvo chuťových zážitkov, ktoré im tento nápoj ponúka.
V nedávnej minulosti boli požiadavky na skladovanie sudového piva relatívne prísne. Sudové pivo sa nepasterizovalo a problematické bolo aj uchovávanie piva v hliníkových sudoch. Preto bolo nevyhnutné skladovanie vo vychladenej čistej miestnosti s teplotou do 10 °C. Aj tak pivo vydržalo maximálne 3 týždne, rovnako dlhá bola záruka.
Dnes je situácia iná. Sudy sú z inertného nerezového plechu, ktorý sa oveľa ľahšie umýva, navyše pivo je pasterizované. Sudy je možné skladovať aj pri vyšších teplotách, až do 25 °C, ale nie vonku na otvorenom priestore ani na priamom slnečnom svetle. V zime by teplota pri skladovaní nemala klesnúť pod + 5 °C. Značky piva z portfólia spoločnosti Heineken Slovensko majú v súčasnosti odporučenú trvanlivosť 6 mesiacov odo dňa výroby v prípade dodržania základných hygienických zásad. Pri správnom skladovaní pivo vydrží neobmedzene dlho, ale predlžovaním času skladovania nad odporučenú trvanlivosť kvalita tohoto nápoja pomerne rýchlo klesá. Pivo patrí medzi potraviny, a teda jeho trvanlivosť je obmedzená. Jednoducho, pivo nie je koňak, teda čím je staršie, tým je jeho kvalita nižšia, čo je spôsobené hlavne vplyvom kyslíka a starnutím chuťových a aromatických látok obsiahnutých v pive.
Takže pre istotu pivo po uplynutí odporučenej trvanlivosti radšej netreba konzumovať, aj keď to neznamená, že by to spotrebiteľovi mohlo ublížiť. Pokiaľ takéto pivo nie je zakalené alebo nie je na dne fľaše usadenina, príp. jeho chuť nie je zmenená (napríklad kyslá), nič by sa konzumentovi nemalo stať, hoci sa ukráti o pôžitok z tej pravej chute tohto nápoja.