Degustácia českých svetlých 12% pív
Možno ste už mali možnosť zúčastniť sa napr. verejnej degustácie vína, ktoré sú v ostatnom čase pomerne bežne dostupné, ale degustácia piva pre verejnosť? To len tak často nebýva a tak sme využili šancu, ktorú nám poskytol spriatelený server www.svetpiva.cz a 18.11. 2004 sme vyrazili do Brna.
Degustácia sa konala v pekných zrekonštruovaných priestoroch Pivovarskej reštaurácie v objekte bývalej starej sladovne pivovaru Starobrno, kde je k dispozícii niekoľko miestností pre menej aj viac majetnejších pivárov a svojou veľkosťou pripomína bývalý bratislavský Mamut. Bola riadená profesionálnym degustátorom Jánom Šuráňom, majiteľom známeho pražského reštauračného pivovaru Pivovarský Dům, kde sa varia v medených kotloch výborné exotické pivečká (napr. kávové, banánové, žihľavové) a moderovaná bola majiteľom serveru Svět piva, Honzom Kočkom.
Cieľom degustácie nebolo nejaké pivo snáď haniť, ale utvoriť si názor, bez vplyvu reklamy a marketingu na to, ktoré pivo jednotlivým účastnikom najviac chutí a spraviť si tak vlastný rebríček pivných značiek. Preto bola degustácia vedená tak, že sme netušili, aké flaškové pivo máme práve pred sebou v pohári a podľa mierne upravených profesionálnych pravidiel (9 stupňová škála za celkový subjektíny dojem od 1 - mimoriadne dobrého (ktoré "Vaří jen Bůh" ako povedal pán Šuráň) cez 5 - priemerného až po 9 mimoriadne zlého (ktoré sa na trhu v ČR nevyskytuje - poznamenal opäť pán Šuráň) a podľa mierne upraveného degustačného protokolu, aký sa používa aj pri známej súťaži pív na výstave Pivex. Na úvod sme sa oboznámili s tým, čo a ako sa pri pive hodnotí (vôňa - čistota, cudzie vône, "říz" - nemalo by byť príliš presýtené CO2, plnosť - 12ka by mala mať tzv plné telo, horkosť - príjemná nie príliš výrazná, chuť - bez cudzích príchutí). No a potom sme už začali s degustáciou jednotlivých vzoriek, kde si mal každý možnosť pivo vychutnať a zapísať známku. Celkovo bolo 9 vzoriek a ako prémia kvasinková 12ka z pivovaru Bernard. Až potom nám pán Šuráň povedal a zhodnotil svoje poznatky a dojmy z danej značky piva.
Na záver sa výsledky spočítali spravil sa aritmetický priemer a výsledky sú uvedené nižšie. Vkus jednotlivých účastníkov sa však samozrejme líšil - osobne som dal napr. na prvé miesto Hostan, na posledné Kozel (zrejme šlo žiaľ o nevydarenú várku - sladké, nedokvasené s nasládlou diacetylovou vôňou) na druhé miesto Holbu a na tretie Březňák.
Väčšinou išlo o značky zatiaľ nedostupné na Slovenskom trhu, okrem značiek Radegast, Velkopopovický Kozel, Bernard (zatiaľ iba v puboch a reštauráciách) a Starobrno. V budúcnosti by snáď bolo zaujímavé porovnať napr. české licenčné značky, ktoré sa varia v SR s ich pôvodinami z ČR a ostatnými slovenskými pivami. Váš záujem o podobnú degustáciu alebo názor môžte vyjadriť v komentároch pod článkom.
Cekové poradie -- Názov piva, pivovar -- poradie vzorky
1. Hostan (Starobrno, Heineken) ..... 6.
2. Březňák (Drinks Union) ...............1.
3. Dačický (Drinks Union) .............. 3.
4. Bernard (Bernard) ...................... 8.
5. Holba (Pivovar Hanušovice) ......... 9.
6. Radegast (Pivovar Radegast) ...... 2.
7. Louny (Drinks Union) ................ 4.
8. Starobrno (Starobrno, Heineken).. 7.
9. V. Kozel (Plzeňský Prazdroj) ..... 5.
Vpravo Honza Kočka z www.svetpiva.cz v zápale degustácie
Ťažké rozhodovanie o kvalite piva
Konfronátcia vlastných vnemov s názorom degustárora
Degustačný protokol a pohár
Degustátor Ján Šuráň vie zhodnotiť každé pivo
Po 10. vzorke ide všetko veselšie