Broumovské pivo mohol piť už Karol IV.
Pivovar Broumov v rovnomennom mestečku na severo-východe Čiech má bohatú tradíciu a pivovarníci v miestnom pivovare sa môžu pochváliť viacerými zaujímavosťami z minulosti aj zo súčasnosti.
História varenia piva v Broumově sa oficiálne datuje od roku 1348, kedy kráľ Karol IV. udelil Broumovu mestské výsady. Pivo sa tu však varilo podstatne skôr, kedže osada bola už v roku 1256 doložená ako trhová, v listinách miestneho benediktínskeho kláštora.
V samotnom meste existovali dokonca paralelne 2 pivovary, mestský a kláštorný. Obidva prešli počas dlhej histórie viacerými zmenami a úpravami. Za zmienku stojí, že mestský pivovar bol v dôsledku reforiem Márie Terézie a Jozefa II. zrušený a mestský pivovar potom spravoval magistrát. V rokoch 1866-67 bol v hradnej priekope postavený nový moderný mestský pivovar, ktorý bol postupne upravovaný a zväčšovaný.
Kláštorný pivovar vznikol pravdepodobne niekedy v 16. storočí. Počas jeho existencie viackrát vyhorel a nakoniec sa presťahoval 2km od kláštora na križovatku vtedajšej velkoveskej cesty a svídnické silnice do Olivětína. Počas obdobia 2.svetovej vojny bola výroba v mestskom pivovare zastavená a bol zriadený spoločný olivětínský mestský a kláštorný podnik.
V súčasnosti varí pivovar pomerne široký sortiment piva, okrem iného aj niekoľko špeciálov. Predáva sa pod značkami Opat, Rampuš a Novic. V Broumově majú vlastné artézsku studňu, dokonca aj sladovňu. Výstav v roku 2005 bol 43 039 hl. piva. Spoločnosť priateľov piva udelila v minulom roku výčapnej dvanástke Novic titul Dvanástka roku 2005.