Budvar vyhovel označeniu pôvodu
Šanca, že niektoré české špeciality získajú titul "európska krajová špecialita" sa zväčšuje. Európsky parlament schválil návrh, ktorý má urýchliť priznanie špeciálnej ochrany na základe miesta výroby, zvláštnych prísad či receptúr.
Pre výrobcov je obchodná značka často obchodnou výhrou, majiteľ ochrannej známky si môže svoju značku oceniť viac až o osemnásť percent. Zoznam krajových špecialít,obmedzený doteraz na staré členské krajiny únie, poslanci európskeho parlamentu rozširujú na ďalšie pochutiny vrátane českých ale aj mimoeurópskch krajín.
Hlavným dôvodom zmien je víťazstvo Austrálie a USA, ktoré sa u Svetovej obchodnej organizácie sťažovali, že ochranné značky z Únie sú pre nich obchodnou bariérou.
Momentálne má Česko tri produkty pýšiace sa označením "PDO", ktoré uznáva geografickú príslušnosť a technológiu výroby, Budějovické pivo, Budějovický měšťanský pivovar, Českobudějovické pivo.
„Ochranu jsme si vymohli již v přístupové smlouvě, jako jediní z nováčků. Pokud by tato piva musela projít standardním řízením, bylo by zřejmě velmi těžké registraci získat vzhledem k nárokům amerického pivovaru Anheuser-Busch,“ uviedol hovorca českého zastúpenia pri Európskej únii Jan Vytopil v narážke na spor o obchodnú značku Budějovického piva.
Ďalšie tri desiatky žiadostí podaných po vstupe do EU ležia v Európske komisii. „V případě starých členských zemí trvalo řízení dva až tři roky, takže postupně by měly dobíhat i naše žádosti,“ poznamenal Vytopil.
Státní zemědělská a potravinářská inspekce potvrdila, že pivo vyrábané Budějovickým Budvarom splňuje podmienky pre používanie zemepisného označenia Budějovického pivo, ktoré ochraňuje Európská únia. Kontrola potvrdila, že k výrobe piva je používaný výhradne jačmernný slad svetlého typu, žatecký chmeľ-poloranný červeňák, voda z artéských studní a špeciálna kultúra kvasinek.
(Spracované pb)