Koniec prohibície v USA
Dnes si pripomeňme časy krátkym výletom do histórie Spojených štátoch amerických a ich nezdareného experimentu - prohibície v rokoch 1920 - 1933.
Boj proti alkoholu a alkoholizmu nie je novinkou, prohibícia sa však najčastejšie spája so "suchým zákonom", ktorý 28. októbra 1919 schválil Kongres, zvaný aj ako Volsteadov zákon, ktorý označil za zakázaný nápoj, ktorý obsahoval viac ako 0,5% alkoholu.
Platiť začal 20. januára 1920 a od toho času sa až do 5. decembra 1933 uvádza ako o prohibícii v USA.
Účinok "suchého zákona" mal opačný účinok, začalo sa piť ešte viac a enormne sa zvýšil napríklad počet nelegálnych paliarní alkoholu, ale aj žiadostí lekárov a lekárnikov o licenciu na predaj a predpisovanie alkoholu na liečebné účely.
V čase prohibície sa rozšíril "alkoholový turizmus", američania najčastejšie za alkoholom cestovali do Mexika a Karibiku.
Tí, ktorí na to nemali, pálili si alkohol doma, známym zdrojom, surovinou bežne dostupnou bola borievková (jalovec) šťava, bežne dostupná v lekárňach. Z nej si doma vo vani destilovali alkohol (často nekvalitne) podobný ginu (borovičke :) ) - "Bathtub Gin".
Najčastejším a najbezpečnejším spôsobom ako sa dostať k alkoholu boli tajné bary, puby (speakeasies), len dotiční museli poznať systém hesiel, kódov a znamení.
Prohibícia trvala trinásť rokov a počas nej zločinnosť, úplatkárstvo, ale aj zdravotné problémi, či smrť (odhaduje sa, že až 45 000 ľudí našlo smrť v spojení s prohibíciou) narástli do nevídaných rozmerov. Štátna kasa tak isto utrpela straty, jednak z neodvedených daní, ale aj zo zvýšených nákladov na represívne zložky (aj tu sa ukázalo, že napr. Prohibičný úrad ktorý zamestnával skoro 18 000 osôb počas trvania prohíbície po čase prepustil bez udania dôvodu skoro 12 000 a 1 604 pre korupciu, vydieranie, krádež, falšovanie záznamov, sprisahanie, podvody či krivú prísahu). Taktiež sa vo väčšom meradle vyrábal a aj pil najviac tvrdý alkohol, do úzadia sa dostalo víno, aj pivo.
Takže pôvodne dobrý úmysel priniesol viac negatív, ako pozitív. 5. decembra 1933 tak prestal platiť kontraproduktívny zákon.