Kostelecké chmelovárek 2025 - 16. ročník

Rok sa stretol s rokom :) a absolvovali sme ďalšiu, inak v tomto roku prvú domovaričskú súťaž Kostelecké chmelovárek - 16. ročník mezinárodní konference amatérských sládků, ktorú tradične organizuje Petr Měrka a jeho "družina" Spolok Kosteláň v moravskej obci Kostelec u Holešova. Súťaž prebehla v sobotu 15. marca a bola zaradená v kalendári Cechu domácich pivovarníků o. z.
Aj v tomto ročníku sa súťaže zúčastnili slovenskí domáci sládkovia a tak ako po minulé roky sa im v silnej konkurencii (celkovo bolo hodnotených 322 súťažných vzoriek) darilo viac ako dobre. Celkové výsledky si môžete pozrieť na stránke súťaže, a ako obstáli slovenskí domáci sládkovia nižšie v článku.
Súťažné vzorky hodnotilo 39 odborných degustátorov z Čiech, Poľska, USA a Slovenska.
Aj v tomto ročníku, vlastne, tak ako po ostatné roky sa mi ušla jedna z najťažších kategórií (jasné, že ležiaky sú topka), kategória E (stouty a portre), ktorá je dlhodobo moja najobľúbenejšia. Pivá z tejto kategórie hodnotili dve degustačné komisie, znovu sme sa zišli v minuloročnom zložení Jiří "Slovan" Teplý (Pivovar Rojc), Adrián Nagy (Pivovar Hostinec, Pivná turistika.sk, BJCP) a ja, v druhej komisii pracovali, áno my pracujeme :), Michaela Némethová (momentálne Pivovar Rojc, BJCP), Imrich Nogell (Beermalade, BJCP) a Jaroslav Buben (Pivovar Harry). Za našu komisiu môžem konštatovať, že väčšinou pridelené, hodnotené vzorky boli priemer, ale pridelili sme aj dve bronzové a jedno strieborné ocenenie, inak súťažné vzorky často vykazovali závažné chyby (až šiestim vzorkám z 22 sme pridelili povestnú "13", najčastejšie pre infekcie, acetobakter, autolýzu kvasiniek,...), až sme nadobudli dojem, že domáci sládkovia svoje produkty zaslali hlavne na overenie, potvrdenie spomínaných chýb. Asi sme dostali :) problematickejšie vzorky, pretože z diskusie s členmi druhej komisie vyplynulo, že aj keď mali dosť priemerných, našli sa aj vynikajúce vzorky,... ticho závidím.
Veľkou a pozitívnou zmenou v tomto ročníku súťaže bolo, že hodnotenie sa výrazne urýchlilo zavedením jednotného elektronického systému (tablety od Cechu), ktorý testuje Cech domácich pivovarníků
(vďaka Michal Roud s Ondra Poustecký a Zdeněk Trávníček), zápis zistených senzorických vlastností sa vykonával priamo do formuláru (upravený BJCP scoresheet), čím sa zápisy zrýchlili, spresnili, ušetril sa nie len papier, ale aj "ľudská sila" :). Celkovo podmienky pre degustátorov / hodnotiteľov sa zlepšili aj tým, že všetky miestnosti boli dostatočne temperované, v neposlednom rade team, ktorý "obsluhoval" bol veľmi ochotný a pracovali bezchybne.
Po ukončení hodnotenia súťažných vzoriek sme sa presunuli z "mlíkárny" do Sokolovny, kde to už praskalo vo švíkoch, prebiehali prednášky, ochutnávky pív, ktoré si domáci sládkovia priniesli, ale aj pivá z malých pivovarov. Organizátor sa tradične o hodnotiteľov/degustátorov postaral, k dispozícii bol výber hlavného jedla (divinový guláš, grilované klobásy, sulc, pomazánky...) pív (počas akcie sa vystriedalo cca 60 rôznych pív od nejakých 20 pivovarov, napríklad, Cobolis, Pivečka, Luhačovice, Kos, Rotor, Parník, Černokostelecký, ale aj košický Hostinec,...etc.) a to všetko pre hodnotiteľov "grátis".
Prednášky

Striebrné ocenenie Martin Nemček za pivo Brácho 2 - 82 bodov
Bronzové ocenenie získal Daniel Fedor za pivo Svetlá 13 - 80 bodov
B. Tmavé a polotmavé pivo spodně kvašené, bez rozdílu stupňovitosti - 41 súťažných vzoriek
3. miesto a bronz získal Ivan Vakula za Tmavý ležiak Vintoperk - 88 bodov
Strieborné ocenenie získali Matej Riško a Mária Rišková za pivo Čoko Morion - 82 bodov
Bronzové ocenenie získal Martin Nemeček za pivo Naložený Pinokio - 74 bodov
Bronzové ocenenie získal Vratko Tóth za pivo Dunkeldor 2 - 72 bodov
Bronzové ocenenie získal Patrik Tužinský za pivo Iuvenes Sus Scrofa 11° - 72 bodov
C. Svrchně kvašené pivo bez významného podílu pšenice, bez rozdílu stylu (mimo stout a porter) - 75 súťažných vzoriek
1. miesto a zlaté ocenenie získal Michal Bandur za pivo Mimoza - 96 bodov
3. miesto a zlaté ocenenie získal Martin Nemček za pivo Lucifer - 92 bodov
Zlaté ocenenie Tomáš Gajdoš s pivom Zlo IPA - 90 bodov
Strieborné ocenenie Marián Ďurčo Hmla Alebo Dym 84 bodov
Bronzové ocenenie získal Ivan Vakula za pivo Kriek Vintoperk - 80 bodov
D. Svrchně kvašené pivo pšeničné - 19 súťažných vzoriek
1. miesto a strieborné ocenenie získal Jozef Mesároš za pivo Amík - 88 bodov
E. Pivo typu stout a porter - 47 súťažných vzoriek
1. miesto a zlaté ocenenie získal Michal Krajčí za pivo Osmonoh - 92 bodov
2. miesto a zlaté ocenenie získal Michal Mirilovič za pivo American Porter - 90 bodov
Strieborné ocenenie získal Štefan Gonos za pivo The Only Good Imperialism - 82 bodov
Bronzové ocenenie získal Daniel Harakaľ za pivo Haravar Imperial Stout 20p - 74 bodov
F. Nakuřované pivo bez rozdílu stylu a kvasnic - 25 súťažných vzoriek
Bronzové ocenenie získal Tomáš Bagi za pivo Tommyho údené - 76 bodov
Q. Kyseláče - 33 súťažných vzoriek
Bronzové ocenenie získal Tomáš Gajdoš za pivo Zlo Gose - 76 bodov
Oceneným gratulujem!... a vďaka patrí aj Petrovi Měrkovi a celému tímu jeho spolupracovníkov... o rok sa vidíme v Kostelci na Chmelovárku 2026, Daj Boh šťastia!