MS 2010 vo futbale a pivo
19. majstrovstvách sveta vo futbale v Južnej Afrike sú už plnom prúde, k futbalu patrí aj pivko, aké typické značky pív ponúkajú v krajinách z našej skupiny:
Taliansko
Zdalo by sa, že Taliani môžu ponúknuť tak akurát víno, opak je pravdou, aj tu sa dajú vypiť dobré pivá, napríklad v rímskom pube Football Pub.
Okrem známeho pivovaru Peroni (pivovar Peroni zal. 1846 v Ríme, vlastní ho SABMiller) produkujúci značku ležiaka Nastro Azzurro, či pivá Splügen, Poretti (Carlsberg Italia), Birra Moretti (pivovar zal. 1859 v Bergamo, teraz vo vlastníctve Heineken Italy) Ichnusa (pivovar na Sardínii vlastní Heineken), Dreher (Heineken Italy) môžte nájsť rad dobrých pív, ktoré produkujú malé pivovary, či skôr brewpuby.
V ostatnom čase v Taliansku nastal boom malých reštauračných pivovarov, je ich tu viac ako 100! funkčných (neoverene okolo 120).
Ročná spotreba piva na obyvateľa je okolo 31 litrov.
Nový Zéland
Pre nás neznáma pivná krajina, ale fungujú tu dve väčšie pivovarnícke spoločnosti, Lion Breweries (51% trhu, pivovar produkujúci značky Lion Pils, Red, Ice, Brown, Steinlager Classic, Tasman Bitter, Mac's Gold, Canterbury Draught ,..)
a DB Breweries (39% trhu, pivovar zal. 1930, značky Tui, Export Gold, DB Draught, DB Bitter, rad licenčne varených pív, teraz v portfóliu Asia Pacific Breweries-Heineken) a taktiež cez 60 mikropivovarov a reštauračných brewpubov.
Najznámejšie značky Tui, Speight's (produkuje ho pivovar založený v Dunedin už v roku 1876, teraz v skupine Lion Breweries)
Paraguaj
Tunajšie pivovarníctvo je do veľkej miery ovplyvnené vďaka nemeckým prisťahovalcom, aj štýly piva to potvrdzujú.
Najznámejšie je pivo Baviera, ale aj Ouro Fino, Pilsen, Dorada a Brahma. Produkuje ich pivovar Cerveceria Paraguay SA - Cervepar (ročný výstav okolo 2,4 mil. hl, pôvodne zal. 1894 ako Cervecería Nacional) patriaci pod AB InBev.
Priemerná ročná spotreba piva je 35,7 litra.
Slovensko
Na Slovensku je v podstate pivný trh rozdelený medzi Heineken a SABMiller. Heineken Slovensko vlastní najznámejšiu slovenskú pivnú značku Zlatý Bažant, svoje pivá varí v pivovare Hurbanovo (Zlatý Bažant, Corgoň, Kelt, Martiner, Martinský zdroj, Gemer, licenčne Heineken, Starobrno, Krušovice, distribuje Desperados).
SABMiller vlastní Pivovary Topvar a.s. (značky Šariš, Smädný mních, Topvar).
Menšiu časť trhu majú nezávislé menšie pivovary Banskobystrický pivovar Urpiner, Steiger vo Vyhniach, Popper v Bytči a 11 minipivovarov - Codecon Svätý Jur, Bratislavský Meštiansky Pivovar, Richtár Jakub Bratislava, Kaltenecker Rožňava, Golem Košice, Štamgast Sabinov, Brontvai Vidiecke usadlosť Kvačany, Amadeus Šurany, Dobrovar Dobrá Niva, Perla Banská Bystrica, Sessler Trnava
Za pár dní bude otvorený ďaľší reštauračný pivovar v Banskej Štiavnici - ERB.
Spotreba piva na Slovensku rapídne klesá, v minulom roku bola 78 litrov na obyvateľa (94 litrov v roku 2002).