Nevhodné PET fľaše?
Pri výrobe plastových fliaš alebo ich skladovaní môže vzniknúť karcinogénny acetaldehyd, ktorý sa následne dostáva do nápojov, predovšetkým sýtených. V balených minerálnych vodách sa nezriedka vyskytujú karcinogénne látky.
Pri výrobe plastových fliaš alebo pri ich skladovaní môže ako vedľajší produkt vzniknúť acetaldehyd, ktorý sa následne dostáva do nápoja. Ako vyplýva z testu rakúskeho spotrebiteľského časopisu Konsument, nebezpečné látky našli najmä v nápojoch s vyšším obsahom kyseliny uhličitej.
Podľa noriem Európskej únie môže do kilogramu potraviny preniknúť z plastov najviac šesť miligramov acetaldehydu. Vraj ide o množstvo, ktoré nie je pre zdravie človeka nebezpečné. Na druhej strane však Únia zaradila acetaldehyd do zoznamu látok s podozrením na rakovinotvorné účinky.
Acetaldehyd sa vyznačuje ovocnou arómou. V nesýtených minerálkach sa vyskytuje v nepatrných množstvách, oveľa horšie dopadli perlivé minerálky. V teste sa odborníci zamerali na 35 druhov sýtených nápojov 17 druhov nesýtených nápojov v plastových aj sklených fľašiach.
V neperlivých nápojoch sa nachádzalo len malé množstvo acetaldehydu. Rovnako dopadli nesýtené nápoje v umelých aj sklených fľašiach, ako aj sýtené nápoje v sklených fľašiach. Problém bol až s nápojmi sýtenými oxidom uhličitým, ktoré plnia do PET fliaš. Vysoký obsah acetaldehydu obsahovali ako najlacnejšie, tak aj najdrahšie minerálky.