Slovenskí pivovarníci bijú na poplach
Zvýšenie spotrebných daní z piva v auguste minulého roka na 63 % nad minimálnu úroveň, požadovanú Európskou úniou (EÚ), ohrozuje existenciu viacerých slovenských pivovarov.
Pivovarníci preto chcú znova osloviť vládu a následne i poslancov parlamentu, aby znížili spotrebné dane na minimum, stanovené EÚ. Už v pondelok na budúci týždeň budú o problematike rokovať so štátnym tajomníkom Ministerstva financií SR Vladimilom Podstránskym, pripravení sú rokovať so všetkými predsedami politických strán koalície.
Podľa predstaviteľov Slovenského združenia výrobcov piva a sladu za prvých päť mesiacov tohto roku poklesol predaj piva na Slovensku o rekordných 15 %, o 53 miliónov fliaš, a v máji medziročne až o 27 %, pod čo sa výrazne podpísalo práve augustové zvýšenie spotrebných daní. Parlament v tom čase na základe návrhu rezortu financií schválil zvýšenie spotrebnej dane z 1 hektolitra (hl) 10-stupňového piva z pôvodných 300 Sk na 500 Sk a zvýšenie spotrebnej dane z 1 hl 12-stupňového piva z 360 Sk na 600 Sk. Združenie navrhuje znížiť súčasné sadzby na úroveň z januára 2003, kedy došlo k prispôsobeniu sadzieb minimálnym požiadavkám únie.
Ako dnes na tlačovej besede s novinármi uviedol prezident združenia Štefan Karšay, ak nedôjde k prehodnoteniu platných sadzieb, poklesne objem predaja piva na Slovensku o pol milióna hektolitrov, čo predstavuje výrobnú kapacitu jedného pivovaru. Celkový očakávaný objem predaja tak nepresiahne 4 milióny hl piva, pričom ešte v minulom roku sa na Slovensku predalo 4,537 milióna hl a rok pred zvyšovaním sadzieb až 4,733 milióna hl piva. Kompenzovať pokles domáceho dopytu exportom sa pritom podľa Karšaya nepodarí v plnom rozsahu, pretože okolité trhy kontrolujú viaceré významné zahraničné skupiny, ktoré majú svoje podiely aj v slovenskom pivovarníctve.
Podľa hovorcu ministra financií Petra Papánka zvýšenie spotrebných daní bolo kompenzované znížením dane z príjmu a zrušením dane z dividend, ktoré nekritizovala ani jedna záujmová skupina. "Žiadna skupina predajcov, ani výrobcov piva a sladu nie je na Slovensku zvýhodnená, pravidlá sú pre všetkých rovnaké. Problém nesprávne zvoleného marketingu presúvať len na štát je zavádzajúce, najmä ak spotreba obyvateľstva rastie," uviedol a dodal, že filozofia daňovej reformy v SR rezort meniť nebude.
Naposledy parlament rokoval o znížení sadzieb vo februári tohto roka. Návrh však neprešiel o štyri hlasy.