Účinky piva na organizmus (časť I.)
Pivo aj chlieb sa vyrábajú z obilnín. Údajne sa pivo varilo o 2000 rokov skôr ako sa ľudstvo naučilo piecť chlieb. Pivo varili i mnísi v kláštoroch, aby ľahšie prekonali obdobie pôstu. Ajúrvéda, tradičná indická medicína, odporúča pitie vína a destilátov v zimnom období. V lete je pre chladivé a chuťovo povzbudzujúce účinky výhodnejšie pitie piva. Pivo podľa tibetskej medicíny odstraňuje sliz a podporuje tvorbu žlče, chuťovo je označené ako sladké a horké, pričom je súčasne chladné a ľahké.
Izoosmolálny roztok:
Obsah alkoholu je v porovnaní s inými nápojmi nízky u nás najčastejšie 4-6 objemových percent. Osmolalita (koncentrácia iónov v roztoku) je podobná osmolalite krvi a tzv. izotonickým nápojom pre športovcov, ktoré umožňujú rýchlu náhradu tekutín a iónov do ciev po vytrvalostných športoch v správnom pomere minerálii a vody. Nadmerný prísun čistej vody, ktorá je hypoosmolálna môže viesť k tzv. otrave vodou, kedy sa v organizme zvýši podiel mimobunkovej i vnútrobunkovej tekutiny a zvyšuje sa nervosvalová dráždivosť s možnosťou vzniku edému mozgu a epileptických záchvatov. Jedinou nevýhodou je nízky obsah sodíka v pive, čo je však možné doplniť slanými potravinami.
Zdraviu prospešné účinky:
Pivo obsahuje asi 92% vody, čo bráni dehydratácii organizmu alkoholom. V lete je nižšia chuť do jedla, zhoršuje sa trávenie a preto je dôležitá horkosť piva povzbudzujúca tvorba žlče, žalúdočnej kyseliny a gastrínu. Chmelové látky človeka ukludňujú a potencujú antistresové účinky piva. Cukor obsiahnutý v pive je ľahko stráviteľný a je rýchlym zdrojom energie. Je známe že pivo obsahuje vitamíny skupiny B (čo okrem iného chráni i pred komármi) a ďalšie minerálne látky (podobne ako i Pangamin z pivných kvasníc). Pivo ďalej obsahuje zinok, ktorý má priaznivý účinok na pleť, vlasy a nechty; fluór s účinkami proti zubného kazu ako i kremík, horčík a vápnik, ktorých blahodarne účinky sú dostatočne známe. Balastné látky podporujú trávenie a elimináciu toxických látok z organizmu. Empiricky boli zistené i afrodiziacké účinky piva, pre ktoré bol tento nápoj začiatkom storočia zakazovaný z dôvodu šírenia promiskuity. Pivo obsahuje i látky, ktoré majú antimutagénne (protirakovinové) účinky napr. glycín betaín, ktorého účinok bol najnovšie študovaný v Japonsku.
Antioxidancia:
Najnovšie poznatky však ukázali vysoký podiel polyfenolov a flavonoidov v pive, ktoré majú antioxidačné účinky eliminujúce škodlivé vplyvy voľných kyslíkových radikálov v organizme na vznik cievnych a degeneratívnych ochorení. Okrem toho polyfenoly priamo znižujú hladinu nízkodenzitného cholesterolu, ktorý sa ukladá do ciev a zvyšujú hladinu ochranného cholesterolu s vysokou denzitou, čím spomaľujú vznik arteriosklerózy. Podľa izraelskej štúdie pitie piva zvyšuje i hladinu tokoferolu a alfa-tokoferolu- - t.j. látok s obdobným účinkom ako má E vitamín.Tieto účinky sa doteraz pripisovali len vínu, najmä červenému, posledné výskumy však ukázali, že pivo má v primeranom množstve také isté preventívne účinky proti vzniku infarktu myokardu a cievnych mozgových príhod, pričom ako ukázal štúdia z Vancouveru na 11 780 pacientoch, potrebné množstvo piva je lacnejšie v porovnaní s inými druhmi alkoholu (červeným vínom). Vo väčšine štúdií najpriaznivejšie účinky boli zistené v populácii ľudí a pacientov nad 40 rokov.