Pivovar na lodi?
Andy Wales vedúci pracovník SABMiller informoval prostredníctvom BBC o plánoch pivovarníckej skupiny do roku 2030. Podľa neho v nadchádzajúcom období dôjde ku globálnemu nedostatku vody a energie, je potrebné uvažovať a plánovať alternatívne riešenia pre výrobu piva.
Najextrémnejšie scenáre "marginálneho prežitia" boli skúmané v podmienkach obmedzeného prístupu k vode a ťažkostí pri zabezpečovaní energií. Scenár ráta aj so situáciou, keď obyvateľia budú migrovať z oblastí s nedostatkom vody, alebo po prírodných katastrofách.
Jednou z možností je vytvorenie lodí na ktorých budú inštalované pivovary so všetkými potrebnými zariadeniami a odborníkmi, ktoré budú vedieť rýchle zabezpečiť nové trhy, najmä tam, kde neexistuje potrebná infraštruktúra pre výrobu piva (komunikácie, vodné zdroje, zdroje surovín, energie), drsné klimatické podmienky, prírodné katastrofy, či politická nestabilita.
V ďaľšom scenári sa počíta s nedostatkom vody, energií, či zvýšených nákladov na dopravu, využitím miestnych zdrojov, druhotným využitím odpadov z poľnohospodárskej produkcie, resp. využitím technológií pri spracovaní sladovníckeho jačmeňa v spolupráci s miestnymi podnikmi.
Trochu inakšia koncepcia už funguje na výletnej lodi "AIDA blu", pivovar je však podstatne menší.
Jedným z navrhovaných riešení je aj vytvorenie mobilných (nie je to žiadna novinka, v Nemecku, Rakúsku, či Veľkej Británii fungujú, aj keď v malom) pivovarov, ktoré budú umiestnené na vozidlách (napr. pojazdná plnička).
Update 1. 11. 2010
Na konci 2. svetovej vojny britské lode HMS Menetheus a HMS Agamemnon boli prebudované na plávajúci pivovar, ktorý mal dodávať pivo britským a spojeneckým jednotkám v Ázii. Celý výrobný cyklus trval 9 dní a kapacita bola 1800 galónov piva typu Mild Ale za deň.