Prvý jarný trip pivnými Košicami 1. časť
Jarný trip Košicami za pivkom som si podvedome rozdelil na dve časti, veď za jeden večer a hlavne v pohode by ani nemalo zmysel naliať do seba toľko pív.
V "zelený" štvrtok som sa vybral hlavne porovnať pivko z dvoch košických reštauračných pivovarov, na upresnenie v pivovare Golem a pivovare Hostinec pripravili na veľkonočné sviatky ojedinelú novinku (na Slovensku som sa s tým ešte nestretol), pivo varené podľa jednotnej receptúry sládkami oboch pivovarov, varené v jednom, následne v druhom. Shemesh (symbol jari, v preklade slnko), ako pivo nazvali však bolo varené dvoma odlišnými technikami, v Goleme dekokčne a v Hostinci infúzne. Štýlovo by sa dalo zaradiť medzi hybridné pivá, India Pale Lager, suroviny a chmelenie vychádzajú zo štýlu IPA, ale kvasenie prebehlo spodnými kvasinkami, ktoré sa používajú na ležiak, lager.
Prvá zastávka - Golem, Dominikánske námestie 15
Tu som si na "stojáka" dal prvý Golem Shemesh 12°, no na začiatok by som povedal, že je razantný. Stredne vysoká trvácna pena, tvorí na stenách pohára pekné stopy. Farba tekutiny pomarančovo-mahagónová, mierne zakalená. Vo vôni výrazne tóny po grepe, v pozadí mierne karamel. V chuti razantne horké, grep, postupne sa objavujú sladové stopy, cítil som aj ovocnú stopu, jahodu. Sýtenie vyššie, na jazyku jasné "ihličkovanie". Chvostík horký, dlhotrvajúci. Ešte ho prídem koštnúť na porovnanie, zdalo sa mi ešte "mladé", nejaký ten týždeň mu pomôže. Celkovo som s týmto pivom veľmi spokojný a jeho potenciál sa ešte prejaví, tak ako som spomenul. Fajn pivo, doporučujem ho ochutnať.
Dnes mu dávam: 81/100
Druhá zastávka - Hostinec, Hlavná 65
Nabudený Shemeshom z Golemu som zamieril najkratšou cestou do pivovaru Hostinec.
Okrem veľkonočnej novinky Hostinec Shemesh mali na výčape ešte ďalšie dve novinky z Padreho "dielne", nezaváhal som (ako minule, dva dni som otáľal a nestihol špeciálnu Hostinskú dvanástku s dry hoppingom :( ) a ochutnal som Amarillo a Black Cat.
Hostinec Shemesh - veľkonočný India Pale Lager (IPL), oproti jeho "dvojčaťu" je skrátka uhladenejší. Pena hustá, stabilná, krásne krúžkuje, trvácna (umenie pána výčapného* sa tu tiež prejavuje) svetlosmotanovej farby. Farba tekutiny skoro identická, ak nie presne taká ako pri Goleme, jantárovo-mahagónová, taktiež mierne zahmlená, veď ide všetko o nefiltrované pivá. Vo vôni je menej výrazné, ale badať jemnejšiu ovocnú stopu, viac cítiť vôňu po slade. Telo mierne plné. V chuti je uhladenejšie, hladkejšie, menej nasýtené, mierne horkasté po grepe, horký chvostík sa pomaly vytráca, v ústach zanecháva jemne horký pocit.
Dnes mu dávam: 72/100
Druhé pivko Hostinec Amarillo - Single malt, single hop ale je taká ľahšia jedenástka, dobre pitelná, od smädu, v lete ju ale musia zopakovať. Podľa označenia napovedá, že bol použitý jeden druh sladu a jeden druh chmeľu. Tento spôsob varenia je o to zložitejší, pretože nič tu nemôžete "skryť", buď sa chyby objavia, alebo nie sú :). Takže opatrne, pena béžovej farby, vysoká, hustá, trvácna. Farba tekutiny svetlojantárová, mierne zakalená. Vo vôni mierne cítiť obilniny, mierne kvetinkový tón. V chuti ovocnejšie, sladší pomaranč, marhuľa, ľahšie telo, stredne sýtené. Osobne mi neprišlo nejako zaujímavé, aj keď si svojich fanúšikov iste nájde, tak ako som spomenul na začiatku, viac ho vidím ako "letné" pivko.
Dnes mu dávam: 58/100
Tretie pivo, Hostinec Black Cat - Čierna ako noc je zaradené do štýlu Black IPA, niekedy označované aj ako Cascadian Black Ale, ale upúšťa sa od toho. Stredne vysoká hustá (*) pena farby bielej kávy. Pekne krúžkuje. Tmavohnedá, až čokoládová farba tekutiny. Vo vôni hladké tóny po grepe, pretkané karamelovou stopou, na konci trochu kávoviny, jemne opraženého toastu. V chuti stredne plné telo, jemnejšie sýtené, chuť kávy a horkej čokolády ustupuje horkosti po grepe, citrusoch a miernej stope po tráve aby na konci dlhšie pretrvávala horká čokoláda. Fajn zladené. Veľmi dobre pitelné, len prechladené.
Dnes mu dávam: 77/100
Malá poznámka na záver, ak by bolo možné (predpokladám, že obsluha o tom vie), aby pivá mali na výčape správnu teplotu, každé z nich si vyžaduje inú, veľmi by im to pomohlo (nejde tu o to, že niekto chce chladnejšie, niekto teplejšie) rozvinúť sa vo vôni, či chuti.