Slovenské minipivovary
Nápad napísať publikáciu o slovenských minipivovaroch vo mne driemal dlho. Konečne v roku 2004 som sa rozhodol a pustil sa do príprav. Môj plán bol trocha netradičný – s pomocou vlaku a následne bicyklom prejsť všetky minipivovary funkčné aj nefunkčné, ktoré pôsobili a pôsobia na Slovensku. Okrem dvoch (Svidník, Sabinov), o ktorých existencii som sa dozvedel až po naplánovaní cesty teda môžem povedať :
BOL SOM VŠADE TAM, KDE SA VARÍ PIVO V MALÝCH PIVOVAROCH!
Cesta to bola občas strastiplná, pretože počasie roku 2004 bolo bláznivé, dážď ma sprevádzal na dvoch tretinách ciest. Celkovo som prebicykloval od apríla do júna za minipivovarami po Slovensku 1700 km a vlakom som najazdil ďalších 2900 km. Objavil som veľa nových pekných zákutí, spoznal som množstvo dobrých ľudí, ktorí priniesli pre slovenského pivára nové, nepoznané chute piva a nové prostredie v ktorom každý návštevník mohol sledovať vlastný proces výroby "domáceho piva".
V čase písnia publikácie bolo na Slovensku 8 (slovom osem!) funkčných minipivovarov, čo je v porovnaní so svetom zúfalo málo. Veď napríklad v Česku je ich okolo 40, v samotnej Prahe okolo 10 a napríklad vo Viedni je ich 11. Nefunkčných (zatvorených) som prešiel 18. A to do súčsnej doby vzniklo na celom Slovensku až 27 minipivovarov, ale vačšina neprežila tvrdé konkurenčné prostredie v porovnaní s veľkými pivovarami a samozrejme aj nezvyk slovenského pivára pre novú, nepoznanú chuť piva.
So spoluautorom Jánom Pokrievkom, ktorý zhromažďoval ďalšie dôležité údaje a hlavne rôzny zberateľský a propagačný materiál sa podarilo dať dokopy množstvo materiálu a zistiť ďaľšie potrebné údaje. Až potom začala pomaly vznikať konečná úprava publikácie Slovenské minipivovary. O niekoľko rokov by sme sa nedopracovali ani k tým informáciám, ktoré sa v publikácii nachádzajú teraz.
Publikácia stojí 70.-Sk, objednávku a bližšie informácie je možné získať na adrese:
Ing. Ján Pokrievka
II. kolonia 24, 03608 Martin
pokr.sahp@nextra.sk