Výroba piva sa predražuje
Ceny základných surovín potrebných pri výrobe piva rastú. Hoci ich na Slovensku máme dosť, Európa zápasí s ich nedostatkom. Výsledkom je rast cien sladovníckeho jačmeňa aj chmeľu, niekde aj o štvrtinu.
České pivovary pripúšťajú, že zvýšené náklady premietnu do ceny piva, tie slovenské sa zatiaľ vyjadrujú opatrnejšie. Česi odhadujú, že pivo môže zdražieť o šesť percent. Ak sa ich predpovede naplnia a k rovnakému zdražovaniu pristúpia aj naše pivovary, cena 20-korunového pollitrového svetlého ležiaka by stúpla o 1,20 koruny.
Nárast cien jačmeňa a chmeľu má súvisieť s ich nedostatkom. Európsky trh zaznamenáva pokles výmery jačmenných polí a chmeľníc, ktoré ustupujú lukratívnym olejnatým plodinám používaným pri výrobe biopalív.
Na Slovensku sa, paradoxne, výmera osevnej plochy na pestovanie sladovníckeho jačmeňa rozrástla oproti vlaňajšku približne o 12 percent. Ceny napriek tomu rástli, keďže na jednotnom európskom trhu je komodity nedostatok.
Pivovary pod tlakom
Európske zdražovanie sa premieta aj do cien našich plodín. Jačmeň na rozhraní júla a augusta tohto roku zdražel o viac ako 10 percent, pričom podľa agrárnych trhových informácií začiatkom mesiaca sa tona predávala zhruba za 5,5 tisíca korún. Tým sa môže vytvárať tlak na pivovary.
Drahomíra Mandíková, hovorkyňa Pivovarov Topvar, ktoré prevádzkujú dve sladovne, vo Veľkom Šariši a v Topoľčanoch, potvrdila, že "v tomto roku je veľmi zlá situácia v celej Európe a nákupcovia zo zahraničia sa snažia zaobstarať si sladovnícky jačmeň aj za výrazne vyššie ceny".
Na rad u nás preto prichádzajú aj obchodné spoločnosti, ktoré dokážu naakumulovať väčšie množstvá jačmeňa od menších dodávateľov - pestovateľov.
Nárast v halieroch
Českí výrobcovia piva odkazujú na predraženie plodín dovážaných z Nemecka, ktoré vzrástli oproti júlu minulého roka zhruba o 40 percent. Odhadujú, že spotrebu piva prebiehajúce zdražovanie neovplyvňuje.
Pivo by sa muselo predražiť o niekoľko korún, aby sa to premietlo do zníženia spotreby. Slovensko má podľa Romana Šustáka zo Slovenského združenia výrobcov piva a sladu lepšiu východiskovú pozíciu. Tvrdí, že "ak by sa aj toto zvýšenie premietlo do cien piva u nás, rádovo by išlo len o niekoľko halierov".
Spolu s rozširovaním plôch určených na pestovanie sladovníckeho jačmeňa a chmeľu sa rozmáha aj náš vývoz a úroda má oproti vlaňajšku stále rastúcu tendenciu. Hoci niektoré pivovary poukazujú na nižšiu úrodu jačmeňa, Sladovňa Michalovce v minulom roku predala viac ako 26,5 tisíca ton sladu, pričom exportovala najmä do krajín východnej a južnej Európy. V tomto roku odhadujú predaj približne 28-tisíc ton.
Ceny nezmenia
Podobne ako v susednom Česku panuje aj na našom trhu s pivom ostrá konkurencia. K novému nastaveniu cien môžu pristúpiť dve najväčšie pivovarnícke spoločnosti Heineken a SABMiller. Do zvyšovania cien sa zatiaľ nechce púšťať ani jedna.
"Konkrétnejšie informácie o zvyšovaní cien zatiaľ nevieme poskytnúť," dodáva Mandíková. Pivovar Stein rovnako "neplánuje v najbližšom období zvyšovať či upravovať ceny svojich značiek piva," povedal Dušan Pfeifer z Predstavenstva Stein Beverages. Do konca tohto roku má pivovar kontrakty na dodávky surovín za pevné ceny. Pfeifer odhaduje, že zdraženie plodín by sa mohlo cien piva dotknúť až v budúcom roku.
Na odhady o možnom zdražení sa zatiaľ nespoliehajú ani české pivné spoločnosti Plzeňský Prazdroj či Budějovický Budvar.
V oboch krajinách pretrváva rastúci trend v spotrebe piva. Naše pivovary hovoria o približne päťpercentnom náraste.