Euro mení prepitné
Útratu v reštaurácii môže ľuďom po prechode na euro zvýšiť aj výška prepitného, ktorú nechajú čašníkovi. Obavy z eura však môžu viesť aj k tomu, že ho zákazníci prestanú dávať, alebo znížia, kým si v počítaní v eurách nebudú istejší. Zníženie výšky prepitného od budúceho roka očakáva aj reštauračný a hotelový biznis.
Niektorí euroodborníci nabádajú k väčšej opatrnosti po eure. Ak sa rozhodnete odmeniť čašníka „len“ dvoma eurami, večeru preplatíte o vyše 60 korún (2 eurá), pri platení a zaokrúhľovaní by ste preto mali byť opatrnejší ako doteraz, tvrdia euroodborníci.
„Veta drobné si nechajte by mala byť po eure minulosťou,“ povedal splnomocnenec vlády pre zavedenie eura Igor Barát.
Naopak bývalá viceguvernérka Národnej banky a členka predstavenstva VÚB banky Elena Kohútiková si myslí, že výška prepitného sa po eure výrazne nezmení: „Teraz bežné tringelty sa postupne zaokrúhlia na desiatky centov, či euro.“
Prepitné je na zákazníkovi
Platenie v euromene môže byť problémom hlavne pre tých, ktorým je euro stále neznáme. „Väčšina občanov nikdy neprišla do kontaktu s eurom, preto odporúčame byť opatrný,“ povedala hovorkyňa Slovenskej obchodnej inšpekcie Danuša Krkošová.
Neznalosť meny vedie k väčšej ľahkovážnosti pri míňaní, lebo bankovkám, ktoré nepoznáme, pripisujeme nižšiu hodnotu, ako majú. Je lepšie si najprv dať vydať do posledného centa, odporúča Krkošová. A až potom sa rozhodnúť, aké ešte prepitné dať.
Je dobrým zvykom odmeniť obsluhu v reštaurácii, či poslíčka v hoteli drobnými navyše. „V žiadnom prípade by čašník nemal vymáhať prepitné tým, že hosťovi nemôže vydať, lebo nemá dostatok drobných mincí,“ povedala Krkošová.
Podľa Kohútikovej by riešením bolo upozorniť zákazníka na nezvyčajnú výšku prepitného. „Ak by občan dal neprimerane vysoký tringelt, čašník by ho na to upozornil a spýtal by sa ho, či ozaj takúto sumu chcel dať,“ povedala.
Ako to bude po eure
Ľudia budú opatrní hlavne na začiatku a zvážia každý cent navyše, myslí si Kohútiková. Neskôr si každý nájde primeranú hodnotu pre svoju peňaženku. Pripúšťa, že niekde môže ísť prepitné dole. „Ak dnes niekto dáva dvadsať korún, skôr sa rozhodne pre 50 centov ako pre jedno euro,“ povedala Kohútiková. V niektorých krajinách bolo občanom pri prechode na euro odporúčané, aby, pokiaľ si nezvyknú na nominálne hodnoty cien v novej mene, nedávali tringelty, vysvetlila bankárka. „Myslím si, že ľudom môžeme iba odporúčať, aby si vždy nechali dostatok času na rozhodnutie, či dajú tringelt a v akej výške.“ Podľa nej je dôležité, aby si výšku prepitného porovnali s tým, čo platia za službu alebo obed.
Podľa prezidenta Zväzu hotelov a reštaurácií Jozefa Bendžalu je riešením pri platení si vypočítať 5 až 10 percent z ceny a podľa toho sa rozhodnúť, koľko dáte na prepitnom.
Čašníci sa boja nižšieho prepitného
Od ľudí, ktorých príjem od tringeltov závisí, netreba čakať, že ich budú po prijatí eura odmietať.
Odborníci na bontón odporúčajú nechávať prepitné desať percent z účtu. V realite je to zložitejšie. Zákazníkov ovplyvňuje aj nálada, úsmev obsluhy či stav ich peňaženky.
Čašníci, s ktorými sme včera hovorili, hovoria, že prepitné sa na Slovensku väčšinou pohybuje niekde medzi desiatimi (vyše 30 centov) až 50 korunami (1,70 eur). „Niekedy sa stane, že nechajú aj sto korún, ale to len vo výnimočne,“ vraví zamestnankyňa banskobystrickej luxusnej reštaurácie.
Odpovede čašníkov búrajú predstavu, že zahraniční hostia sú štedrejší. „Takmer vždy dostanem vyššie prepitné od ľudí, ktorí platia korunami. Zahraniční zákazníci si dávajú väčší pozor,“ hovorí brigádnička, ktorá pracuje v bratislavskej pobočke siete fast foodov.
Sme rozšafní
Inak to nie je ani v zahraničí. Slovenská študentka, ktorá má skúsenosti s prácou doma aj v Ríme vysvetľuje, že eurom platiaci Taliani nechávajú „veľmi nízke prepitné“. Vysoké prepitné dostáva od turistov, ktorí doma neplatia eurom, a teda sú zvyknutí na inú menu.
Najmä pre skúsenosti zo zahraničia panuje u všetkých opýtaných strach, že po prejdení na euro bude prepitné nižšie ako bolo doteraz. Domnievajú sa, že Slováci budú po zavedení eura pri platení veľmi opatrní. Aspoň do času, kým si na novú menu nezvyknú.
Neodmietnu
Majitelia pubov, reštaurácií a kaviarní hovoria, že nechystajú opatrenia, ktorými by personálu zakázali prijímať tringelty po zavedení eura. Ako povedala vedúca malého pohostinstva v okrese Brezno: „Je hlúposť neprijímať prepitné. Ak ho niekto chce dať, prečo by sme ho nevzali. Je to na zákazníkovi.“ Podobný názor má aj vedúci luxusnej bratislavskej reštaurácie, ktorý aj zo skúseností zo zahraničia predpokladá zníženie prepitného.