Hľadanie chutí 1. Imperial Stout & food
Občas sa stane, že všetko vychádza, vyhrabete z archívu zopár pivných špecialít, brnknete známym, nájdete príjemné miesto a degustácia spojená s hľadaním chutí je na svete. Tak to asi bolo v uplynulý nedeľný podvečer.
Russian Imperial Stout, resp. Imperial Stout je veľká výzva,( je to môj obľúbený pivný štýl, hlavne RIS), pivá tohto štýlu sme v spomínaný podvečer, resp. chute piva sme sa pokúsili zladiť s pochutinami. Príprava bola vcelku dôsledná, ale čo sa píše v múdrych knihách, nie vždy musí byť pravda. Preto sme sa zišli (členovia KDD a Kalt Bier Klubu) na ochutnávke pivných špeciálov - silných stoutov, (v našich končinách nie veľmi známych, jediný slovenský ofi poznám (okrem môjho :), ktorý som uvaril v jednom slovenskom minipivovare) v spojení s jedlom. Presnejšie v hľadaní vhodných syrov a dezertov k tomuto pivnému špeciálu. Vodítkom boli renomované weby, ktoré sa touto problematikou seriózne zaoberajú, ale ako som sa už zmienil v knihe sa píše, naša skúsenosť mení :).
Tak poďme na to:
Obsadenie hľadačov chutí: evka (KBK), Ivana, Cuky Camelot, Maroche Kladzivar a bobo WBM
bobo WBM (mícha dobroty), Cuky Camelot (zdraví z plagátu), evka(dumká) Ivanka (je akčná) a Maroche Kladzivar (dohliada) :)
Ponuka Imperial Stoutov, ktoré som vyhrabal z archívu: Russian Imperial Stout Pivovarský Dum Praha (ten bol od Maroche), Imperial Stout 2012 Slottkällans, Troubadour stout - Imperial Stout od Br. Musketeers, Imperial stout od Left Hand Brewing Company, Yeti Imperial stout od Great Divide Brewing Co., Imperial Stout od Amager Bryghus a George by Mikkeller Imperial stout, pecky, že :) ? Teploty vzoriek boli od 11st. do 14st. C.
Poradie imperial stoutov na degustácii
Ponuka pochutín: dva druhy syru typu gorgonzola, Mascarpone, Riccota, Džiugas, cheddar mild, polotmavý anglický sendwich, sušené ovocie: višne, slivky, hrozienka, zmes jadier, orechy, dezert: tiramsu od dvoch výrobcov a hovädzí steak zo sviečkovice v príprave medium rare, gaštanový dezert (vynútené Cukym :) , nakoniec to bola dobrá voľba).
Miesto: Camelot, Košice, Slovakia :)
Postupne sme skúšali vyššie zmienené pivné špeciály kombinovať s prinesenými pochutinami. Názory, skúsenosti zúčastnených:
evka (KBK):
Najviac mi chutil YETI od Great Divide Brewing Company, na druhom mieste GEORGE by - Mikkeller a ako tretí sa umiestnil dánsky IMPERIAL STOUT Amager Bryghus.
Jedlo: Veľmi sa mi pozdávala nátierka z mascarpone a gorgonzoly natretá na opečenom polotmavom toaste, ako dezert gaštan obalený v gaštanovom pyré so stružlinkami horkej čokolády.
Cukyho dezert
Cuky Camelot:
Tak, ako sa pri degustácii stupňuje intenzita chutí a zväčša a aj rastie kvalita degustovaných vzoriek, tak treba aj pristupovať k hľadaniu vhodného páru na ich snúbenie. Zovšeobecnením by sme sa ukrátili o dokonalý pôžitok, aj keď jeden najuniverzálnejší pár mi v tomto hľadaní vzišiel. Na sucho grilovaný toast z anglického "papieroveho" chleba - stredne tmavého, pasoval ku všetkým imperiálom. Nuž, regionalita sa nezaprie.
Absolútny súlad RISu s opečeným sendwichom a steakom zo sviečkovej
Pokiaľ by som si ale mohol vybrať konkrétne pivo, šiel by som do IMPERIAL STOUTu – Amager Bryghus. Takto si predstavujem šviháka tejto pivnej kategórie. Okrem toastu by som k tejto lahôdke ešte pridal kus poctivo grilovaného steaku. Najlepšie z vyzretého mäsa. A nemusi to byť nutne sviečkovica. Prekvapivo jednoduché, priamočiare a neskutočne logické! Najmä vzhľadom na pôvod jedál a piva. A to je dobre, že nám to takto chutí. No a ak by po tomto dokonalom sobáši mal niekto ešte chuť pokračovať, pridal by som ešte k veľmi peknému YETImu z Great Divide Brewing Company aj pekný dezert.
Dezert z gaštanového pyré, napríklad zjemnené aj s Mascarpone, alebo v úprave tak, ako ho vieme urobiť iba v Camelote. Hodí sa aj dobre vyzretý syr s modrou plesňou. V jeden podvečer, aj keď nečakaný a nepredstaviteľný, ale v každom prípade neskutočný zážitok. Dobrú chuť a na zdravie!
Maroche Kladzivar a Ivana:
1. miesto YETI – Great Divide Brewing Company – úžasná plná chuť, horká čokoláda, káva, karamel višne, plné telo, dlhé doznievanie, zamatovo čierna farba s tmavohnedými odleskami
2. miesto GEORGE by – Mikkeller – plná huba chute typických pre Russian Imperial Stout, zvláštny “maggi?” charakter , olejovitá konzistencia, nepriehľadná čierna farba
3. miesto IMPERIAL STOUT – Amager Bryghus
4. miesto IMPERIAL STOUT – Left Hand Brewing Company
5. miesto TROUBADOUR - Brouwerij De Musketiers – zvláštny belgický charakter, korenistý
6. - 7. miesto bez rozdielu – IMPERIAL STOUT 2012 – Slottskallans Bryggeri , IMPERIAL RUSSIAN STOUT – Pražský pivovarský dum – slabší predstavitelia tohto stylu, sklamalo prázdnejšie telo, ktoré by malo podporovať festival chuťových tónov.
Jedlá – jednoznačne steak s hriankou so sladového chleba, syry s modrou plesňou, nehodí sa sušené ovocie, ktore vytiahne nakyslosť /zrejme z vrchného kvasenia/.
Pre nežné pohlavie je vhodnou kombinaciou napríklad tiramisu, prípadne ťažký čokoládový koláč /double chocolate muffin?/.
bobo WBM:
Môj víťaz - George by Mikkeller, to je RIS!
Začali sme roztriedením imperial stoutov podľa obsahu alkoholu, od najnižšieho po najvyšší, prvým bol Russian Imperial Stout (8,5% alk.) z Pivovarského Domu Praha, pivko uchovával Maroche od roku 2009, išlo o limitovanú číslovanú edíciu (293), tak moje očakávanie bolo veľké, o to viac som bol sklamaný, prázdnejšie, málo výrazné, takto si tento štýl vôbec nepredstavujem, možno sa na tom podpísala doba záruky (24 mesiacov), (moje 7. miesto).
Druhé na rade, inak veľmi dobre hodnotený IS na svetových weboch
zaoberajúcich sa hodnotením pív, švédsky Imperial Stout 2012 (9% alk.) od Slottkällans mal ďaleko od očakávania, tu naopak by sa možno zišlo ponechať ho nejaký rok v archíve, ukázal by nám niečo iné, ale nevadí jeden ešte ostal :). O niečo lepšie, menej horkasté po praženom slade, mierne sladké po slade, tmavá čokoládová farba, pena skôr nižšia (6. miesto).
Tretí v poradí Troubadour stout - Imperial Stout (9% alk.) od Brouwerij De Musketeers z Belgicka začínal mať znaky (tak ako to mám napité?), kategórie RIS. Plnšia vôňa po toaste sa miešala s alkoholovými tónmi, tmavohnedá, až čierna farba, aj telo začína byť plnšie, pena jemne hustejšia, stredná, chuť po horkej čokoláde, prepraženom slade, mierne drsné, zaujimavé (5. miesto).
Štvrtý na rade bol Imperial stout (10,4% alk.) od amerických Left Hand Brewing Company, fakt sa to lepšilo, RIS ako vyšitý :), telo plnšie, husté, pena stredne vysoká, kolová farba, nepriehľadné, v chuti horká čokoláda, niečo drsnejšie v pozadí - drevený sud?, opekaný chlieb, ostrejšie. Dobrota (3. - 4. miesto).
Piatým špeciálom pred prestávkou (už bola potrebná, vyčistiť si chuťové bunky) bol Yeti Imperial Stout (9,5% alk.) z amerického pivovaru Great Divide Brewing Co., ach, ach, lepšie a lepšie. Hustá stredne vysoká pena, farba tekutiny tmavohnedá, až čierna, nepriehľadné, plná sladová vôňa, napodiv nie je tak cítiť alkohol (to sa mi páči :) ), "olejovité", chuť po horkej čokoláde, silnom espresse, vyrovnaná chuť s vôňou, príjemné obohacujúce pitie, rozbúši srdce, zahreje :) (2. miesto).
Šesťka - dánsky Amager Imperial Stout (10,01% alk.) z Amager Bryghus som uchovával v archíve skoro tri roky. Tmavohnedá farba tekutiny, stredne sýtené, tak akurát na tento štýl, pevné telo, sladová chuť s kávovinou, v dochuti sa mieša aj spálený toast s dymovým tónom (3. - 4. miesto).
Podľa mňa nakoniec to najlepšie :), veď je to parádna ukážka zvládnutého pivného štýlu RIS!, George by Mikkeller Imperial stout (11,1% alk.) je lakocina, ktorú by ste mali iste oskúšať (teda, ak sa ho vám podarí zohnať, resp. pokiaľ máte radi tento druh pív), absolútne umne zakrytý alkohol!, super. Čiernočierna farba, nepriehľadné, prevaľujúc ho v čaši zanecháva "olejový" film, plne "lepkavé", málo sýtené, nižšia hnedá pena, vôňa po drevenom sude a horkej čokoláde, ťažšia plná chuť po dreve, rašeline, silnom espresse (moje 1. miesto)
Jedlo - chutilo vymiešané mascarpone s gorgonzolou, vytvorilo podľa mňa hebkú zamatovú protiváhu k drsnejším a výraznejším chutiam degustovaných pív, veľmi mi taktiež chutilo spojenie litevského syru (tvrdý, zrejúci syr typu parmezán) Džiugas, po rozchrúmaní s pivom krásne vytiahol horké chute.
Sušené ovocie nejako nešlo zladiť, podľa mňa ešte tak sušené čierne višne.
Doporučujem (aj keď nie som kuchár) k týmto pivám servírovať:
- na opečený polotmavý sendwitch natrieť na hrubšie nátierku M&G, pridať vlašský orech
- nalámaný, čistý Džiugas (12/18 mesačný)
- bezpochyby ako hlavné jedlo - steak z odležanej hovädzej sviečkovice s opečeným sendwitchom, nič iné!, žiadne prílohy!, zeleniny,..., vychutnávať spojenie prírodných chutí mäsa a piva!!!
- ako dezert (Cukyho špecialitka) bol úžasný mascarpone s gaštanovým pyré a karamelizovanými gaštanmi, (karamel by som vynechal), tiež si viem predstaviť ako chutí obalený varený gaštan v gaštanovom pyré, ktorý pred podávaním dobre zachladíte a podávate s jemnými stružlinkami horkej čokolády (vyskúšam to!, v Richtárovi Jakubovi, známom bratislavskom pivovarskom hostinci).
Táto degustácia imperial stoutov v spojení s pochutinami mi dala myšlienku usporiadať ešte jedno, dva posedenia, veď v archíve poležkávajú emelisse Imperial Russian Stout (24,5st., 9,8% alk.) od Brouwerij Emelisse, Kaltenecker Archa (RIS 20,9 st., 9% alk.) z rožňavského pivovaru Kaltenecker, Black Albert Belgian Royal Stout od De Struise Brouwers (RIS s 13% alk.!), Struise Black Damnation II - Mocha Bomb (12% alk.), Hercule Stout od Ellezelloise - Brasserie des Légendes, Brewdog Tokyo (šialených 18,2% alk.), Brewdog RipTide (8% alk.) od škótskeho BrewDogu, dva moje domovaričské kúsky - WBM 20.11. 2011 RIS (20 st.) a WBM RIS 2010, možno aj RIS No. 2, ktorý som uvaril podľa môjho receptu v Buntavare (už druhá spolupráca WBM a Buntavar) Ruslana 2011 RIS Keizen (Agnieszka Lopata), RIS 21.01. 2011 WBD (Tomasz Wawrzyniak), Tonycaviar´s Imperial Stout 12/2010 (Barth Dániel),...možno aj iné, len ich nájsť :).
Dobrú chuť a Na zdravie!
P.S.: Pokiaľ máte nejaké vlastné skúsenosti, zážitky z párovania piva a pochutín, budeme radi, ak ich v disusii zverejníte. Ďakujeme. bobo, KDD a KBK