Jedenásť írskych pív (+) na dnešný St. Patrick Day
Aj keď asi nie si Ír/Írka, môžeš sa pripojiť aspoň pivom k najväčšiemu írskemu sviatku - St. Patrick Day. Našťastie nemusíš piť zelené pivo, ani sa pretvoriť na vodníka, stačí ak si dnes dopraješ jedno z týchto výborných ískych pív.
Pravdepodobne sa najskôr dostanete k asi najznámejšiemu írskemu pivu Guinness Draught, ale ak vás baví zelená ( je to skôr americký ošiaľ, nie írska tradícia piť na zeleno sfarbené pivo), skúste si ho pripraviť doma* a oblečte si tričko s nápisom "Kiss me, I Irish" :) v požadovanej farbe :).
Predsa, ak sa nedáte zlákať farbou, tak tu je niekoľko írskych pív:
Guinness Draught, asi najznámejší dry stout varený v Dubline v pivovare St. James´s Gate Brewery od roku 1757, bežne dostupný aj u nás, plnený do fliaš a aj plechoviek, tam používajú "nitro guličku". Značka Guinness je dnes vlastnená spoločnosťou Diageo. Obsah alkoholu 4.2%.
Beamish Irish Stout (dry stout, 4.1% alk.). V roku 1792 založili Richard Beamish a Richard Crawford, dvaja obchodníci v Corku, slávny pivovar Beamish & Crawford, ktorý sa nachádza v samom srdci mesta Cork. Značku vlastní Heineken.
Murphy´s Irish Stout, varený v Corku od roku 1856, obsah 4.0% alk, od roku 2012 je plnený len do plechoviek s dusíkom (nitro gulička), značku vlastní Heineken Ireland. Občas ho nájdete aj v maďarských supermarketoch Auchan a Tesco.
Kilkenny Irish Cream Ale, poprvý krát uvarený v roku 1710, 4.3% alk., značka patrí do portfólia Diageo. Mávajú ho v maďarskom Auchane, aj fľaškovaný.
Harp Lager, klasický svetlý ležiak varený v štýle pilsner lager s 4.5% alk. (Diageo).
Smithwick´s Red Ale, írsky populárny red ale varený pôvodne v St. Francis Abbey od roku 1710, teras je vo vlastníctve spoločnosti Diageo. 3.8% alk.
Chieftain IPA (5.5% alk.) od Franciscan Well Brewery (zal. 1998) rešpektovaného írskeho remeselného pivovaru z Corku.
O´Hara´s Irish Stout, ktorý varí rodinný remeselný pivovar O´Hara´s Brewery (Carlow Brewing Co.) má obsah alkoholu 4.3%. Pivovar je jedným z priekopníkov írskeho remeselného pivovarníctva (zal. 1996). Mimochodom spolupracovali s poľským pivovarom Pinta od 2014 na rôznych variantách stoutu pod názvom "Lublin to Dublin".
Bay Ale (4.4% alk.) red ale z nezávislého remeselného pivovaru Galway Bay Brewery (zal. 2009) umiestneného na západnom pobreží Írska v Salthill v Galway. Mali ho aj v eshope piwnemosty.pl
Metalman Heatsink, smoked chilli porter s 5% alk. je z remeselného pivovaru Metalman Brewing Co. (zal. 2011) sídliaci v meste Waterford.
Sunburnt uvarený v štýle Irish Red Ale s 5% alk. získal okrem iných ocenení aj ocenenie World Best Amber Ale na súťaži World Beer Awards 2020. Pivovar v Corku Eight Degrees Brewing založili dvaja bývalí domovariči Kiwi Scott a Aussie Cam.
Porterhouse Rambler, dnes cool štýl, teda Juicy Pale Ale s 4.6% alk., pivovar v roku 1996 založili Oliver Hughes a Liam Lahart, pôsobí v Dubline, stáli pri rozvoji remeselného pivovarníctva v Írsku a sú členovia The Independent Craft Brewers of Ireland.
Recept :) na "zelené pivo"
Je to jednoduché, otvorte akýkoľvek svetlé výčapné pivo, alebo svetlý ležiak a prásknite doň pár kvapiek zeleného potravinárského farbiva pokiaľ sa vám pivo nezafarbí na požadovanú farbu. Je to "zverstvo", neškodí, nechutí, ale budete cool :). Mimochodom "zelené" pivo je celkom rozšírené v česko-moravských luhoh a hájoch počas Veľkonočných sviatkov, konkrétne sa pripravuje na "Zelený štvrtok", ale o tom možno inokedy.