Kniha o Pive
Na konci marca tohto roka sa na pultoch kníhkupectiev objavila mnou dlho očakávaná kniha s jednoduchým a jednoznačným názvom Pivo.
Táto knižná publikácia s podtitulom "Více než 350 klasických piv, ležáku a porterů" od autorov Davida Kenninga a Roberta Jacksona vydalo vydavateľstvo Slovart v r. 2007 z anglického originálu Beer of the World od vydavateľstva Parragon v roku 2006.
Okamžite som si ju kúpil, aj keď práve cena 599.-Sk nie je najmenšia a s chuťou som sa pustil do jej listovania, resp. čítania. Kníh a knižných publikácií venovaných pivu na Slovensku je ako šafránu, tak som očakával doplnenie informácií hlavne o pivách z iných krajín.
Kniha je prehľadne rozdelená do 29 kapitol so základnými informáciami o histórii pivovarníctva v tej-ktorej krajine, popisom pív a ich farebnými fotografiami.
Po zbežnom prehliadnutí knihy som zakotvil pri kapitole na 275. strane "Slovenské pivá". A začal som sa mierne povedané čudovať, koľko nepresností, chýb a omylov predkladajú autori čitateľom. Ak zhodnotím že na pár stranách ( 5, slovom päť) je písané o ôsmych slovenských pivách a ich výrobcoch toľko nepresností, ako a čo je písané na 320-tich stranách o ostatných pivách? Môžem brať údaje za hodnoverné? Môžem tak len polemizovať.
Iste je potrebné hlavne pri číselných údajoch prihliadať na zmeny, ktoré sa mohli udiať od času spracovania informácií pre túto knihu (podľa dátumov výroby pív, ktoré možno prečítať z etikiet, zber dát možno určiť na začiatok roku 2006).
Tak skúste porovnať informácie predkladané čitateľom so skutočnosťou, resp. mojimi informáciami.
Hneď na úvodnej stránke kapitoly "Slovenské pivá" (strana 275) je uvedené:
"Nejznámější pivovary: Corgoň, Popper, Šariš, Topvar ", čo s tým ?, aj keď už samostatné pivovary Šariš a Topvar nefungujú, zlúčili sa do jednej pivovarníckej spoločnosti Pivovary Topvar (SABMiller), ale predsa poradie známosti, si dovolím tvrdiť, je trošku iné. Viac by vyhovovalo poradie Zlatý Bažant (Hurbanovo), Topvar (Topoľčany), Šariš (Veľký Šariš), Corgoň (pôvodne Nitra, teraz Hurbanovo).
"Nejznámější značky : Zlatý Bažant, Palatín" , s prvým aj súhlasím, ale čo Palatín? (inak je to veľmi dobré tmavé pivo).
Taktiež možno údaj o spotrebe piva na osobu 93 litrov za rok považovať za zastaralý, posledné štatistiky hovoria o spotrebe niečo nad 80 litrov.
276 strana
Corgoň svetlý ležiak
Nevedel som, že " Nitra, kde sídlí pivovar, je město na západním Slovensku, asi 70 km severozápadně od slovenského hlavního města Bratislavy ", tak to by Nitra musela ležať niekde na Morave.
Ďalšou nezrovnalosťou je fotografia ktorá zobrazuje Corgoň svetlé pivo výčapné, teda desiatku s 4,0% alkoholu, aj údaj o obsahu alkoholu 4,9% nie presný, pokiaľ viem pri dvanástke svetlom ležiaku sa udáva obsah alkoholu 4,8%.
Popper 16% Palatin
Hrubá zámena fotografie, tá predstavuje Popper svetlé pivo 10% a nie Popper 16% Palatína, ktorý sa už mimochodom vyrába len ako 12%.
277 strana
Šariš Premium
Možno len doplniť,že sa jedná o 12% ležiak.
Steiger 11% Tmavé
Text "Velká trojka" - Heineken, Šariš a Topvar - jsou největší slovenské pivovary... už neplatí, možno hovoriť o "Veľkej dvojke" :) alebo :(, Heineken a Pivovary Topvar (SABMIller).
Taktiež pivovar Tatran je už Pilsberg (od roku 2005), detailom sa ukazuje aj premenovanie sídla Pivovaru Steiger - Vyhne na Vihnice.
Inú menšiu chybú možno nájsť v údaji o obsahu alkoholu, uvádza sa 4,0%, výrobca uvádza 4,0-4,4% a na etikete je uvedený údaj 4,2%.
278 strana
Stein 12%
V špecifikácii je uvádzaný obsah alkoholu 4,5%, na etikete je uvádzaných 5%, taktiež teplota podávania 6-8 st.C oproti údaju na etikete 7-12 st.C. Polemizujem aj s vetou "Pivovar Stein je malý pivovar situovaný v krásnem historickém centru Bratislavy, hlavního města nezávislé Slovenské republiky", minimálne čudné sa mi vidia hrubšie označené slová.
Topvar 10% svetlé
Zopár nezrovnalostí sa ukazuje aj v popise obsahu alkoholu, uvedené je 4,3%, na web stránke je uvázaných 4,0% a na etikete piva ktoré som degustoval bol uvedený údaj 4,4%, tak sa v tom vyznajte. Taktiež údaj o teplote pri podávaní (6 - 8 st. C) sa líši s údajom na etikete 7 - 12 st. C.
279 strana
Topvar 12% tmavé - Marína
OK
Zlatý Bažant (Golden Pheasant)
Fotografia predstavuje Zlatý Bažant 10% ktoré má min. 3,8% alkoholu, uvádzaných je 4,5%.
Na doplnenie ( ZB 12% svetlý ležiak min. 5,0% alkoholu, ZB tmavé 11,5% min. 4,0% alkoholu a ZB nealko 0,5% alkoholu pri 5,7% stupňovitosti extraktu v mladine).
Pod označením Golden Pheasant sa podľa mojich vedomostí exportoval a exportuje svetlý ležiak 12% a obsahom alkoholu 5%.
Týmto príspevkom mi nešlo znevážiť prácu autorov, resp. editora, ale poukázať na nepresnosti, chybné údaje a omyly uvádzané v tejto výpravnej a nie lacnej publikácii. Pokiaľ som sa dopustil aj ja nepresností, nech mi je odpustené, resp. očakávam reakcie a podnety v diskusii.
S pozdravom " Kniha a pivo je naše hobby !"