Pivo v Tunisku 2007 ( a nie len to)
Tunisko je ...púnske vojny, Kartágo, Feničania, Rimania,Hanibal, Šeherezáda, Berberi, arabský vpád, turecká nadvláda, francúzsky protektorát, Tunis, Tabarka, El Jem, Matmata,Nábel, Kairouan, Djerba, Gabes, Sousse, Hammamet, Monastir, Sfax, Chott el Jerid, keramika, koberce, kožené výrobky, zlaté a strieborné šperky, islám, minarety, hlas mezuína, datle, citrusy, oázy, opuncie, olivovníky, púšť Sahara, piesok, mediny, súry, shorba frik, kuskus, merguez, brik, harissa, balbaloni, mätový čaj, káva, boukha, toddy, bakšiš a čo ja viem čo ešte... dobrý arabský trh - súr, čo?, ale pivo?, Celtia!
Na čape asi monopol :)
Tunisko ako jedna z arabských krajín Maghrebu je povolnejšia ku konzumácii alkoholu a taktiež piva, ako jej ortodoxnejší arabskí susedia, či už historickým vplyvom Francúzov, ktorí tu viedli spločnosť do roku 1956, či vplyvom turistov ( v minulom roku Tunisko navštívilo asi 4 milióny).
Ešteže tak...
Dostupnosť alkoholu je aj tak na pomery európana dosť obmedzená, alkohol, víno a pivo je možné kúpiť len v licencovaných obchodoch, reštauráciách a rekreačných oblastiach. V bežných menších obchodíkoch alkohol nenájdete, hádam tak ešte nealkoholické pivo. Horšie je to počas náboženského sviatku ramadán, v tomto čase pre pravoverného muslima počas dňa, od svitania do zotmenia je zakázané okrem dýchania hádam všetko. Tohto roku ramadán pripadá na 13. septembra a trvá mesiac, budúci rok začína 24. septembra.
Alkohol, víno a pivo okrem barov a reštaurácií hľadajte hlavne v obchodnej sieti Magasin Generále, či Monoprix ,či vo veľkoobchode Carefour.
PIVO
Teraz niečo o pive, keď sme sa rozhodli navštíviť Tunisko mal som matnú vedomosť o jedinom domácom pive Celtia, pred rokom, dvoma mi ho z dovolenky doniesol známy a z popisu v arabštine na fľaši som bol paf, akurát nápis a výrobca bol v zrozumiteľnej forme :).
Tuniské pivo Celtia som ochutnal najprv v hotelovom bare v čapovanej forme, čapovali ho do menších sklenených kríglikov ( 0,25l), po relatívne únavnej ceste celkom padlo, je trochu ľahšie, svetložlté a pena redšia ako sme zvyknutí u nás. Čapovali ho z 30 litrových súdkov. Obsluha sa ho skôr snažila čo najrýchlejšie načapovať, nijako sa s pivkom nehrala, s dodržaním mierky si nerobila väčšie starosti, pozitívny fakt však bol, že teplota bola aj v horúčave pod 10 st. C:). V bare bolo v ponuke aj fľaškové v objeme 0,3l, stálo 2.000 TND, na pláži 2.500 TND, inde aj viac (napr. v Douze stálo 3.000 TND).
Môj osobný výčapník a jeho dielo :)
Pivo vyrába tuniský pivovar Société frigorifique et brasserie de Tunis - SFBT (zatiaľ monopolný výrobca piva). Z produkcie tohto pivovaru sa mi podarilo kúpiť pivo Celtia Biére de Luxe (5% alkoholu) v kartónovom obale, v ktorom bolo 6 fľaštičiek v objeme 0,25l. Kúpil som ho v stredisku Yasmine Hammamet, resp. v supermarkete Bravo a toto balenie stálo 7.250 TND.
Supermarket Bravo a ponuka nealka
Zaujimavá pre mňa, bola skutočnosť, že pivo som darmo hľadal v regáli pri nápojoch, akurát som našiel nealkoholické pivo, po menšom blúdení v markete som naďabil za širokým pultom ohradený priestor s alkoholom, vínom a pivom. Obsluha po pochopení, že si pýtam pivo, mi ho naložila do čierneho igelitového vrecka, dôsledne ho zauzlila a po zaplatení som odpochodoval s bločkom von z predajne :).
Hrdá štvorka z SFBT sa slní pod palmami
Samozrejme, že ma zaujímali len tuniské pivká, tak v čiernom vrecúšku si našli miesto aj klasická Celtia v 0,3l fľaši za 0.970 TND, bola zálohovaná 0.300 TND, plechovka v neobvyklom objeme 0,24l Celtia Biére de Luxe v cene 0.990 TND a pivko v plechovke 0,24l s názvom "33" Extra Dry (6% alkoholu) v cene 1.100 TND.
Jediný pútač na pivo v Tunisku, ktorý som našiel
Aj to iba na nealko :(
Z produkcie pivovaru SFBT som okúsil aj nealkoholické pivo s názvom Celestia (objem 0,25l v cene 2.000 TND), v podstate príjemné nealko pivo. Zaujimavé bolo, že som si ho kúpil od pouličného predavača pred múzeom Bardo, mal ho uložené v lavóre s ľadom a po zaplatení mi z fľaše stiahol etikety.
Nealkoholické v exteriéri :( a alkoholické v interiéri :)
Pivovar SFBT licenčne varí aj Lowenbräu, ten som okúsil v reštaurácii Lido niekde na pobreží poblízku Kartága, cena bola 3.000 TND.
Pokiaľ by ste si chceli dať nealko pivo, máte väčšiu šancu, v niektorých obchodoch som zahliadol bežne nealkoholický Clausthaler (fľaškový, aj v plechovke), Stellu Artois N. A. a Holsten vo viacerých variáciách.
Promenáda v Hammamete Yasmine
Slnko, more, piesok,...a pivko
Najviac z pohľadu pivára ma prekvapilo to, že asi druhý deň pobytu v Hammamete Yasmine som cestou na pláž naďabil na pútač Yasmine Bräu, neváhal som, aj keď ešte nemali otvorené vstúpil som a čo nevidím, minipivovar!, to bol šok :). Je v prevádzke od roku 2001 a technológiu dodala viedenská firma SALM, v ponuke, resp. nápojovom lístku mali Weisen Bier, Helles Bier, Dunkels Bier, Pils a Märzen. Cena čapovaného v objeme 0,25l bola 2.600 TND a za krígeľ 0,5l zaplatíte 4.900 TND.
Yasmine Bräu Hammamet
V čase mojej návštevy mali v ponuke len Helles a Dunkels, samozrejme som nezaváhal. Helles bolo vcelku pitné, bolesť sa prejavila pri pene, Dunkels bolo mierne nasládle, trošku svetlejšie na tmavé pivo. Od pracovníka pivovaru, ktorý mi dovolil nazrieť do "kuchyne" (aj nafotiť technológiu) som získal jediný podpivník, dík,dík.
Minipivovar sa nachádza v hotelovom komplexe Yasmine Beach Resort v Hammamete Yasmine.
Medina a rybársky prístav v Hammamete Nord
Tak som ešte v ten deň nabehol na net ( 30 minút 50.000 TND) a objavil som, že v Hammamete Nord je ešte jeden reštauračný minipivovar Le Berbére. Iste tušíte, že namiesto doobedńjšieho vylihovania na pláži som mal len jeden smer :). Ako posila sa ku mne pridal borec, žiaden ležiak a pálič slnka a tak v dvojici sme sa odviezli taxíkom do asi 12 - 15km (asi 15 minút) vzdialeného Hammanetu Nord k starej Medine. Taxík stál 6.000 TND, ale treba sa najprv zjednať a dohodnúť pevne cenu, ak to neurobíte, taxikár od vás môže pýtať 20 aj viac dinárov. Keď sme sa ocitli pri starej Medine, predsa sme využili možnosť ju spoznať a ofotiť pre nás zaujímavé veci. Pokiaľ nechcete nič kupovať, zbavíte sa dotierajúcich obchodníkov len tak, že si ich nevšímate a idete si po svojom :).
V Le Berbére dobré pivko varia :)))
Reštauračný minipivovar Le Berbére Brauhaus funguje od roku 1997 a nachádza sa v tesnej blízkosti starej Mediny, blízko kruhového objazdu, je to dvojposchodová budova natretá na bielo s modrými aplikáciami a strechou. Na prízemí sa nachádza piváreň aj s technológiou minipivovaru, ktorú dodala nemecká firma SCHULZ.
V nápojovom, resp. pivnom lístku mali tri druhy piva, ktoré bolo aj na čape. Veľmi ústretový čašník nám na miestne pomery rýchlo doniesol objednané pivká (0,5l) La Berbére Helles a La Berbére Weizen, a nakoniec aj La Berbére Dunkel, cena za 0,25l 2.400TND a za 0,5l 4.900 TND. Kvalitou, výzorom aj chuťou sme boli milo prekvapení, medzi konzumáciou som mohol ešte urobiť foto a čo to málo som sa dozvedel o pivovare. Podtácky už nemali, ale čašník vylovil spod pokladne vizitku, aj za ňu ďakujem. Nakoľko čas pokročil, vybrali sme sa späť, zvolili sme si iný druh dopravy, miestny motorový vláčik, cesta trvala cez 45minút a lístok stál na jednu osobu 2.500 TND.
Tretím minipivovarom, o ktorom som sa dozvedel, ale až doma na Slovensku :((( je Golf Bräu v Sousse, skúste si ho nájsť na spriatelenom webe svetpiva.cz.
Podľa informácií má byť v tomto roku sprevádzkovaný veľký pivovar Heinekenu.
ALKO, NEALKO, VÍNO, KÁVA, ČAJ
Alkohol je v Tunisku relatívne drahý, taká fľaštička vodky, alebo ginu vás vyjde v markete na asi 40.000 TND a viac, nejaký domáci koňak som videl za 129.000 TND.
Miestnym alkoholom je Boukha, je to pálenka z fíg, vcelku sa dá piť, niečo ako vodka, ceny v podnikoch sa pohybovali pri objeme 0,04l od 4.000 do 5.000 TND. Ďalšou domácou pálenkou bol žlto sfarbený datľový likér Thibarine ( bŕŕ, ráno máte z neho namiesto hlavy kovadlinu).
V baroch a reštauráciách je v bežnej ponuke aj iný alkohol, dosť predražený, taký J.Walker Red Label 0,04l za 11.000TND, vodka Absolut 9.500TND, Civas Regal 18.000TND a ponúkaný nejaký Rum 0,025l 4.500 TND.
Nealko je celkom dobre zastúpené, Coca Cola, Sprite, Pepsi Cola, Schwepes, Orangina (plast fľaše 0,5l, 1l, 1,5l, plechovky 0,33l), miestna limonáda Boga, voda Marwa,Safia, Melliti v plastových fľašiach (neodporúča sa piť voda z vodovodu), sóda Ain Garci, či Cristaline. Vody a sódovky sú v cenách okolo 0.300 TND za liter, coly a sladené nápoje 1l za 1.000 TND až 1.250 TND (Orangina), v plechovke 0,33l okolo 0.550 až 0.750 TND v marketoch.
Nápoje v podnikoch, alebo u pouličných predavačov sú samozrejme drahšie, asi jednonásobne, ale zmrazenú vodu Marwa sme za Neftou pri Chott el Jérid kúpili od chlapcov za 1.000TND, no nedáte ? :), ale v podnikoch bežne aj 2.000TND. Coca cola 0.25l fľaša bola za 2.000 až 3.000TND.
Tuniské víno je poznačené francúzskym vplyvom, okúsil som biele, ružové a červené zn. Tardi , bolo suché a ľahké.
Cena vín sa v markete bežne pohybovala od takých 5.000TND do 20.000TND.
V podnikoch bolo v ponuke aj Cinzano 0,05l okolo 4.800TND, Campari 8.000TND a 0,75l fľaša bežného vína stála 18.000 až 30.000TND.
Káva mi veľmi nechutila, v hoteli ako tak ušla, mala chuť ako pripálená melta, bola riedka, už viem prečo ju tak sladia :), v podniku malé presso stálo od 1.000 TND (FreeStyle, Hammamet), 1.200TND (Mahmata, tu bola zas OK) po 1.500TND. Značku som nemal možnosť zistiť, ale zahliadol som Lavazzu, tá bola drahšia. Robia aj capuccino (1.800 a viac TND) a aj s mliekom (2.000TND).
Tento mužíček mi urobil OK kafčo a dostal bakšiš
Čaj je poväčšine mätový a silne sladený, niekde ho mali z ružových lístkov a v Douze v hoteli Le Saharien Paradise zas klasický čierny so slanou príchuťou :( (bŕŕ, to tá voda zo studní) .
Nevládzu, lebo pijú ako ťavy
Na záver ešte kurz, v strede mesiaca august som kúpil Euro za 33,50 Sk a v Hammamete Yasmine zmenáreň AMEN BANK ( super názov :) ) mi za Euro dala 1,690 TND a v meste Tunis - Medina v banke UIB 1.760 TND. Pripomienka, radi zaokrúhľujú, samozrejme vo váš neprospech :).
Poznatkov z tejto krajiny za dva týždne bolo neúrekom, aj pekných aj tých menej a okrem spomienok som si odniesol z Tuniska zopár fľaštičiek ich piva, zopár informácií o pivovaroch a pivovarníctve a tak si počas problémov s behaním krátim v prestávkach čas a vyzývam, PREVENCIA, PREVENCIA!!!, aspoň taká 52-ka Slivovička ak nie Absinth! :) v batožine nesmie chýbať.
Zdraví vás bobo