Rozhovor s Ing. Strakom (Pivovar Turák & vnuk)
Tento rok bol na Slovensku prajný čo sa týka vzniku malých, remeselných pivovarov. Iste nie je to tak, ako u susedov v Čechách, alebo Poľsku, ale na radosť slovenských pivných gurmánov je to dobrá správa, veď u nás už funguje viac ako 40 minipivovarov.
Jedným z novootvorených je aj Pivovar a pálenica Turák & vnuk zo Starej Turej. Vyspovedali sme majiteľ pivovaru Ing. Ľubomíra Straku.
knp: Dobrý deň, klasická otázka na začiatok, kedy a prečo ste začali uvažovať, resp. realizovať myšlienku postavenia malého pivovaru?
LS: Keď v roku 2005 zanikla v Starej Turej pálenica, začal som uvažovať o výstavbe vlastnej, ktorá by nielen poskytovala službu pre pestovateľov, ale vyrábala aj tradičné ovocné destiláty z bežne dostupného ovocia, ale aj také, ktoré sú na našom trhu skôr raritou a ponúkala ich klientom, ktorí nemajú možnosť si vypáliť vlastný destilát. Samozrejme je to sezónna záležitosť a kým sme sa do toho pustili prišiel nápad ako využiť hluché obdobie keď sa „nepáli“ a tým bolo PIVO. V tom čase už vznikali lokálne mikropivovary a ja som bol ich veľkým fanúšikom a som ním dodnes.
knp: Podľa čoho ste nazvali Váš pivovar, podľa mňa tak trošku nezvyčajne?
LS: Keďže sme rodinný podnik tak „staroturancom“ to tak nepríde... Jarko Turák je tým, bez ktorého by sa to vybudovať nepodarilo a zároveň je dedkom mojho syna Šimona, ktorý je ten „vnuk“. Chcel som tým vyjadriť, že remeslo potrebuje v rodine pokračovateľa. Samozrejme, že to aj zaväzuje. Vhodnejšie priezvisko ako Turák asi v Starej Turej neexistuje (nechcem nikoho uraziť).
knp: Realizácia stavby pivovaru na Slovensku obnáša veľa úsilia a hlavne trpezlivosti, aké ste mali skúsenosti pri povoľovaní a realizácii pivovaru?
LS: Paradoxne nám najviac času a starostí spôsobila samotná stavba. Aj keď sme sa pustili do projektu v roku 2010 stavať sme začali až v roku 2013! Stavbu sme postavili a skolaudovali za 9 mesiacov, dodávka technológie trvala približne rok kvôli verejnému obstarávaniu aj keď sme dotáciu z eurofondov nakoniec nezískali a všetko sme prefinancovali sami s pomocou SLSP.
O povoleniach a štátnej byrokracii tu hovoriť nechcem...
knp: Pivovar je umiestnený v kraji, kde sa skôr darí páleniciam, viete mi povedať prečo ste zvolili umiestnenie v meste Stará Turá?
LS:Pálenicu sme spustili v októbri, takže ani tu nezaostávame. Milé zistenie je, že nielen v Starej Turej, ale od Nového Mesta po Myjavu je veľa pivných „fajnšmekrov“. Mne samotnému tento kraj učaroval a citím sa tu ako doma, aj keď pochádzam z Prešova.
knp: Čo viete ponúknuť Vaším návštevníkom okrem produkcie pivovaru?
LS: Okrem stálej ponuky 4 druhov piva samozrejme aj nejaký ten gastrozážitok. Špecializujeme sa na tradičné pivné špeciality, ale aj modernú kuchyňu so sezónnym tématickým zameraním ako sú „husokačky“, divina, atď. V blízkej dome určite ponúkneme kvalitné ovocné destiláty a našu „pivovicu“.
Destilát zo špeciálne uvareného piva na túto príležitosť.
knp: Kedy bola uvarená prvá skúšobná várka, resp. prvá oficiálna várka piva a o aké pivo išlo?
LS: Prvú várku sme varili v apríli 2015 a bol to Blonďák 12°.
knp: Viete nám povedať niečo o technológii pivovaru, jeho dodávateľovi, predpokladanom ročnom výstave, objeme varne, počte a objeme tankov,...?
LS: Technológiu sme postavili na klasické ležiaky a širší sortiment. Väčšie množstvo tankov (8) nám umožňuje mať stále v ponuke 4 druhy piva. Jedna várka predstavuje 250 litrov piva. Náš predpokladaný ročný výstav je 180hl, ale vieme ho strojnásobiť. V plnom stave máme na sklade 9990 pollitrákov.
knp: Môžeme vedieť od akých dodávateľov odoberáte základné suroviny, chmeľ, pivovarské kvasnice, ...?
LS: Kvalita surovín je prvoradá, stále sme vo fáze keď skúšame suroviny od rôznych dodávateľov zo Slovenska a Čiech a tento proces ešte nejakú chvíľu potrvá. Teší ma však , že na Slovensku sa vyrába jeden z najkvalitnejších sladov a určite sa máme čím pochváliť.
knp: Vaše pivá majú zaujímavý názov, Staroturanský Regál, odkiaľ pochádza? Taktiež konkrétne názvy pív sú neobvyklé.
LS:Asi pred piatimi rokmi sa mi dostala do rúk publikácia od p.Tomisovej – Zaniknutá Stará Turá, kde som sa dozvdel že pivo sa čapovalo v Starej Turej už v roku 1629. Názov Staroturanský Regál je odvodený od regálneho práva variť a čapovať pivo ako aj od budovy pivovaru, ktorú Staroturania volali „Regál“. Naša predstava bola, aby všetky naše piva boli identifikovateľné podľa názvu Blonďák 10°, Blonďák 12° - sú svetlé ležiaky, Ryšavec 12° je „ale“, Brunet 13° - tmavý ležiak. V lete pri príležitosti slávnostného otvorenia pivovaru sme vyrobili „Pšeničák 11°“ zo špaldového sladu a na Vianoce máme vianočný „Porter 16°“. Zároveň sme sa potrebovali odlíšiť od množstva značiek a názvov pív, ktoré v súčasnosti prichádzajú na trh.
knp: Špecializujete sa na konkrétny štýl piva?, resp. ktoré sú nosné štýly piva? Plánujete v budúcnosti ponúkať aj iné špeciály?
LS: Základom sú a verím, že zostanú ležiaky. V súčasnej konkurencii je to zároveň veľká výzva urobiť dobrý ležiak. Nevyhýbame sa však ani špeciálom. Spomínané dva už mali premiéru a klienti ich prijali veľmi pozitívne, čo nás motivuje ponúknuť im ďalšie. Na každe ročné obdobie pripravujeme nejaký špeciál, ktorý rešpektuje sezónu, v ktorej ho ponúkneme.
knp: Môžeme vedieť meno pána sládka, resp. osoby, ktorá varí u vás pivo?
LS: Nášmu pivu vdychuje dušu Ing.Roman Šusták, som rád, že som ho v živote stretol a mohol sa od neho veľa naučiť a verím, že sa aj ešte naučím. Celý život sa venoval sladovníctvu a pivovarníctvu a pristupuje k tomuto remeslu s veľkou pokorou a zodpovednosťou. Lepšieho a vhodnejšieho by som nenašiel.
knp: Plánujete v budúcnosti predaj svojho piva aj v iných regiónoch Slovenska?
LS: Nebránime sa tomu, no náš partner musí zabezpečiť pre naše pivo 100%-ný servis. Takýchto podnikov je však na Slovensku stále ako šafránu, aj keď už badať zlepšenie.
Za knp spovedal bobo wbm:
Ďakujem za odpovede a prajeme „Daj Boh šťastia tomuto pivovaru“ !
Pivovar a pálenica Turák & vnuk
Podjavorinskej 39
916 01 Stará Turá