Slovenskí pivovarníci opäť rozdajú ceny
Členovia Asociácie malých nezávislých pivovarov Slovenska a členovia Akadémie už po tretí raz zostavili nominácie v trinástich kategóriách Výročnej ceny Slovenskej pivovarníckej akadémie. Víťazi neanonymnej ankety v kategóriách ako pivovary, sládkovia, pivovarské reštaurácie, puby a samozrejme aj pivá, budú známi v prvej polovici júna. Nominovaní na Výročnú cenu Slovenskej pivovarníckej akadémie za rok 2013 sú:
KATEGÓRIA 1.)
Pivovarská reštaurácia roka s vlastným pivom a zaujímavou gastronómiou. Je súčasťou pivovaru, hodnotí sa prostredie, rôznorodosť ponuky, atmosféra, obsluha, pivná kultúra, úroveň gastronómie pri používaní kvalitných surovín, ako aj celkové kombinácie piva s jedlom.
1. Golem, Košice
2. Sessler, Trnava
3. Meštiansky pivovar, Bratislava
4. Patrónsky pivovar, Bratislava
KATEGÓRIA 2.)
Pivne tematická reštaurácia roka - hodnotí sa vysoká kvalita piva v kombinácii s vysokou úrovňou gastronómie, prostredie, atmosféra a obsluha.
1. Victoria, Martin
2. Camelot , Košice
3. Golem, Košice
4. Zámocký pivovar, Bratislava
KATEGÓRIA 3.)
Tradičný hostinec roka / Pivný výčap, bar a pub - hodnotí sa prioritne atmosféra hostinca, prostredie, obsluha, kvalita a taktiež ponúkaná rôznorodosť piva.
1. Richtár Jakub, Bratislava
2. Red Nose Pub, Košice
3. Sklep Pub , Senica
4. Na 7. schode, Žilina
KATEGÓRIA 4.)
Pivotéka roka / Podniková predajňa pivovaru
1. Urpiner - podniková predajňa, Banská Bystrica
2. Brew Dog SK, Nitra
3. Drink shop, Trenčín
4. Pivotéka Na 7. schode , Žilina
KATEGÓRIA 5.)
Objav roka – pivovar, alebo malý remeselný pivovar, brewpub, produkt
1. Pivovar Kastelán, Oravský Podzámok
2. Pivovar Stupavar, Stupava
3. Pivotéka Na 7. schode, Žilina
4. Štramák , Senica
KATEGÓRIA 6.)
Pivo roka – z pivovaru, alebo aj malého remeselného pivovaru v SR bez obmedzenia veľkosti produkcie pivovaru
1. IPA Atlantis 14, Kaltenecker Rožňava
2. RIS WBM , Buntavar Svit
3. Chopper IPA , Kaltenecker Rožňava
4. Urpiner 16 exkluzívny ležiak
KATEGÓRIA 7.)
Pivný čin roka – udalosť, produkt, publikácia, pivný web, pivný festival
1. Biela vrana , Košice
2. Záhorácky pivný festival 2013 , Prievaly
3. Staromestský beer fest, Bratislava
4. Celosvetové stretnutie zberateľov pivných suvenírov 2013, Martin
KATEGÓRIA 8.)
Sládok roka / vedúci výroby piva - z pivovaru alebo aj malého remeselného pivovaru v SR bez obmedzenia veľkosti produkcie pivovaru
1. Ján Tribulík, Richtár Jakub, Bratislava
2. Marián Bednár, Kaltenecker Rožňava
3. Jozef Buňa, Buntavar, Svit
4. Ľuboš Kružic, Stupavar, Stupava
KATEGÓRIA 9.)
Majster výčapu – muž alebo žena, hodnotí sa odborná znalosť o pive, ako aj praktická zručnosť v čapovaní piva a schopnosť komunikovať so zákazníkom.
1. Erika Szekerešová, Richtár Jakub, Bratislava
2. Peter Škripko, Camelot , Košice
3. Martin Havrila, Golem, Košice
4. Marko Dudáš, Sklep pub , Senica
KATEGÓRIA 10.)
Osobnosť roka z pivovaru - z pivovaru alebo aj malého remeselného pivovaru v SR bez obmedzenia veľkosti produkcie pivovaru.
1. Ing. Ladislav Kovács
2. Ing. Ľubomír Vančo
3. Ing. Beáta Murková
4. Milan Bilík
KATEGÓRIA 11.)
Osobnosť roka v homebrewingu – hodnotí sa mimoriadne úsilie pri vývoji, výskume a dosiahnutí kvality vyrábaného piva v domácich podmienkach.
1. Peter Bognár
2. Martin Fek
3. Maroš Hajduk
4. Peter Hudák
KATEGÓRIA 12.)
Pivovar roka – pivovar alebo aj malý remeselný pivovar v SR bez obmedzenia veľkosti produkcie pivovaru.
1. Pivovar Kaltenecker Rožňava
2. Pivovar Sessler Trnava
3. Banskobystrický pivovar Urpiner , Banská Bystrica
4. Pivovar Stupavar Stupava
KATEGÓRIA 13.)
Dlhodobý prínos slovenskému pivovarníctvu – významná slovenská osobnosť z pivovarníckeho prostredia spojená s výrobou a predajom piva. Prípadne osobnosť inak spojená s pivom, napríklad z prostredia výroby a predaja pivovarských surovín, z výskumu a vývoja pivovarských surovín, prípadne z prostredia spojeného s pedagogickou činnosťou v oblasti pivovarníctva a sladovníctva. Taktiež sa môže jednať o osobnosť spojenú s publikačnou činnosťou, s históriou pivovarníctva, propagáciou pivnej kultúry a pivnej rôznorodosti v SR, alebo aj v zahraničí. Táto cena sa môže vyhlásiť prípadne aj In Memoriam.
1. Ing. Ladislav Kovács. Je priekopníkom vo výrobe pivných špeciálov na Slovensku, je degustátorom na prestížnych medzinárodných pivných súťažiach, publikuje články s pivnou tematikou do odborných časopisov. Je zakladajúcim členom a podpredsedom Asociácie malých nezávislých pivovarov Slovenska. V Rožňave organizuje medzinárodnú súťaž v homebrewingu s názvom Slovak Homebrewing Star.
2. Ing. Ľubomír Vančo . Je zakladajúcim členom a predsedom Asociácie malých nezávislých pivovarov Slovenska. Hlavný iniciátor pre vznik hnutia – Pivobrana – ochrany nezávislého slovenského piva. Dlhodobo háji voči štátnym úradom záujmy malých pivovarov a presadzuje ešte výraznejšie diferencovanie spotrebných daní pre malé pivovary.
3. Ing. Karol Tomášek . Významná osobnosť československého pivovarníctva - absolvent ChTF SVŠT Bratislava v odbore Kvasná chémia a technológia(1956). Pracoval v Bratislavskom meštianskom pivovare až do jeho likvidácie (1967). Potom bol vedúcim podnikového laboratória Západoslovenských pivovarov. Bol spoluzakladateľom a vedúcim Výskumno - vývojovej základne pri GRT slovenských pivovarov a sladovní (1973 – 1990). Má za sebou bohatú výskumnú, publikačnú a externú pedagogickú činnosť na CHTF, pôsobil aj ako pivovarský expert v zahraničí (Angola). Okrem kvalitných odborných znalostí má vynikajúci prehľad v histórii pivovarníctva. V súčasnosti je na dôchodku, stále sa však živo zaujíma o dianie v pivovarníctve, ktorému zasvätil celú svoju profesionálnu kariéru.
4. Peter Bognár. Významný propagátor pivnej rôznorodosti na Slovensku, publikuje množstvo článkov o pive v slovenských aj medzinárodných médiách. V Košiciach organizuje medzinárodnú súťaž v homebrewingu s názvom Biela vrana.