V reštauráciách nebudú oddelené fajčiarske časti
Vláda odmietla návrh ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca, aby v reštauráciách boli povinne stavebne oddelené časti pre fajčiarov a nefajčiarov.
"Ostane pôvodný stav, že musia byť oddelené stoly pre fajčiarov a stoly pre nefajčiarov," povedal Zajac po rokovaní vlády, ktorá odsúhlasila návrh novely zákona o ochrane nefajčiarov.
Povinnosť stavebných úprav v stravovacích zariadeniach navrhol vypustiť minister práce sociálnych vecí a rodiny Ľudovít Kaník, ktorý sám je nefajčiar a vlastní reštauráciu. Argumentoval negatívnym vplyvom na podnikateľské prostredie a cestovný ruch. "Spôsobilo by to obrovské náklady pre celý sektor, tým pádom by to boli aj dopady na zamestnanosť, a tak či tak v reálnom živote by bolo veľmi ťažké uplatňovanie takéhoto ustanovenia," vysvetlil Kaník. V súčasnosti platné ustanovenia o ochrane nefajčiarov sú podľa neho dostatočné. "Nedá sa ľuďom nariaďovať na základe takého trošku sociálneho inžinierstva, ako sa majú správať. A nemyslím si, že cesta bezbrehého opakovania všetkého, čo niekde v Európskej únii sa spravilo, je tou najsprávnejšou cestou," uviedol ďalej Kaník.
Proti Kaníkovmu pozmeňujúcemu návrhu hlasoval ako jediný minister zdravotníctva, ktorý nie je spokojný s odsúhlaseným znením novely. "Je to také hranie sa na ochranu nefajčiarov, ale vláda rozhoduje v zbore a musím povedať, že zbor rozhodol väčšinou a takému rozhodnutiu sa musí každý minister podriadiť," uviedol Zajac. Dôvod na demisiu preto kvôli tomu nevidí. O ďalší ťah proti fajčiarom sa podľa vlastných slov už nepokúsi. "Slovensko musí dozrieť na to, že fajčenie nie je najlepší spôsob trávenia svojho života a zrejme to dozrievanie ešte chvíľu potrvá," poznamenal. Hlasovanie kolegov vo vláde si vysvetľuje snahou zachovať si svojich voličov, medzi ktorými sú aj fajčiari.
Minister financií Ivan Mikloš sa domnieva, že pôvodný návrh Zajaca by bol do značnej miery nevykonateľný a nevynútiteľný. "Pretože to by znamenalo, že napríklad v každej dedinskej krčme by museli byť stavebne oddelené priestory pre nefajčiarov, do ktorých by sa dokonca muselo vchádzať tak, aby nefajčiari nevchádzali cez fajčiarsku časť," priblížil Mikloš.
Pôvodne Zajac navrhoval ešte prísnejšiu ochranu ľudí pred účinkami pasívneho fajčenia v zariadeniach spoločného stravovania a baroch. Podľa nej by sa mohlo fajčiť v reštauráciách a baroch iba v stavebne oddelených častiach, v ktorých by však nebola povolená konzumácia jedál a nápojov. Neskôr minister svoj návrh zmäkčil povolením jedenia a pitia vo fajčiarskych častiach. Nakoniec však vo vláde ani tento variant neprešiel.
Schválená novela rozširuje okruh miest, kde je zakázaný predaj tabakových výrobkov. Zákaz sa bude týkať stánkov, bufetov a iných predajných miest nachádzajúcich sa na pozemkoch zdravotníckych zariadení a v zariadeniach sociálnych služieb. Návrh ďalej ruší možnosť zriaďovania fajčiarní pre zamestnancov v zdravotníckych zariadeniach, na vysokých školách a v študentských domovoch. Fajčiarne nebudú môcť byť ani v kultúrnych a uzavretých športových zariadeniach.
Za zistenie priestupku bude podľa zákona hroziť pokuta až do výšky 15 000 korún. Priestupky na úseku zákazu fajčenia v cukrárňach, zariadeniach rýchleho stravovania, v školách a školských zariadeniach, v zdravotníckych a kultúrnych zariadeniach budú prerokúvať orgány na ochranu zdravia.
Novela zákona by mala nadobudnúť účinnosť od 1. októbra tohto roka. Návrh musí ešte schváliť Národná rada SR.