Degustácia Golem Stav 12,5°
Jesenná novinka v podobe zaujímavého hybridného štýlu Pumpkin lager je dielom spolupráce dvoch košických pivovarov, Pivovaru Golem a kočovného pivovaru Corvus. Je to už ich druhá spolupráca (koncom minulého roka ponúkli pivným gurmánom úspešný Cassovian Imperial Stout spolu s pivovarom Šemrák a Cassa Brewery, autorom receptúry bol zdatný domovarič Drahoš Horváth, ktorého niekoľko receptúr sa uplatnilo aj v pivovare Corvus).
27. 10. 2017
Terajšie pivo, lager bolo pripravované na čoraz populárnejší "sviatok" Halloween a podľa možností a technologického zariadenia pivovaru sa zainteresovaní rozhodli spojiť vlastnosti amber lageru a pumpkin ale, a tak podľa základnej receptúry domovariča Janka Demka vznikol Golem Stav. Hodnotenie tohto piva je súborom poznatkov a zistení počas štyroch degustácií v čase cca dvoch týždňov.
31. 10. 2017
PIVOVAR: Pivovar Golem, Dominikánske nám. 15, Košice, SK spolupráca s kočovným pivovarom Corvus, Košice
NÁZOV: Golem Stav
TYP PIVA: amber lager, tekvicou ochutený ležiak
ALKOHOL: 5%
STUPŇOVITOSŤ: 12,5°
BALENIE: na výčape 0,3, 0,4 a 0,5 l
ZLOŽENIE: voda, jačmenné slady, tekvica Hokaido, koreniny, upravený chmeľ, kvasnice
DÁTUM DEGUSTÁCIE: 27. 10., 31. 10. , 2. 11. a 7. 11. 2017
POČET DEGUSTÁTOROV, KTORÍ HODNOTILI: 1
TEPLOTA PIVA: 7°C/8°C
NÁKUP: Pivovarská reštaurácia Golem, KE
CENA: comming soon
07. 11. 2017
Pozn.: Vynímočne som sa rozhodol zverejniť na to isté pivo dve hodnotenia, jedno, prvé tak ako som ho vnímal v prvý deň, kedy bolo uvedené na výčap a druhé hodnotenie po cca 12 dňoch. Dôvodom je aj to, aby som sa pokúsil ukázať, že pivá z malých pivovarov si "žijú svoj život", teda ak sú nepasterizované, nefiltrované, ne... , a počas času sa vyvíjajú (niekedy k dobrému, niekedy k horšiemu koncu), veľmi záleží na tom, ako pivovarník/výčapný vie a môže pomôcť zachovať, či zlepšiť profil piva (u nás to často rieši reklama, siahodlhé rozprávky, že bolo varené 6 týždňov, že bolo varené srdcom, s láskou, použil sa tajný recept, tie najkvalitnejšie suroviny, je jedinečné, novinka, prvé, ...PR oddelenia, toho natárajú :(...).
Prosím, neberte tieto riadky ako poučovanie, skôr ako zistenie o ktorých viacerí vieme, len sa pravdivo málo prezentujú a zverejňujú širšej (problematiky menej znalej) pivárskej verejnosti.
1. Aróma (1 - 10b.) : 7, 7
1. - Decentná, nenásilná po pridanom korení, ľahšia stopa po klinčekoch, škorici, mierna stopa po tofiffe, mierne diacetyl (maslo).
2. - Detto, len sa vytratil diacetyl a vôňa sa ešte viac zjemnila.
Pozn.: Jednoznačne pomohol čas na odstránenie mierneho diacetylu, aj keď u ležiakov je v malej miere prípustný (pri tomto hybride podľa mňa by nemal byť prítomný).
2. Farba (1 - 3b.) : 3, 3
1. - Tmavšia jantárová farba, mierne zakalená, v štýle.
2. - V podstate sa nič nezmenilo, vplyv na zakalenie má výška hladiny v sude, tanku, je optimálna.
3. Pena (1 - 3b.) : 3, 3
1. - Stredne vysoká až vyššia béžovej farby, tvorená šumivejšími bublinkami (pri čapovaní dosť penilo), trvácnejšia, zanecháva stopy na pohári.
2. - Detto, až na to, že sa pena zhutnila, zjemnila (ubranie tlakov), je optimálna.
4. Chuť (1 - 20b.) : 12, 13
1. - Mierny sladový základ s prechodom do horkejších chmeľových tónov, ktoré ostávajú, pri napití výrazné "ihličkovanie" na jazyku, stopy po použitom korení, málo badateľná chuť po tekvici (veľmi pozorné hľadanie). Chýba mi pevnejšie telo. Nepobáda na daľšie napitie. Podchladené.
2. - Vyrovnanie chutí, menej horkasté, postupne sa objavuje chuť tekvice a jemnejšie použité koreniny. Zvýšila sa pitelnosť, znížilo sa "ihličkovanie" aj keď je prítomné, zároveň zníženie nasýtenia pomohlo vytiahnúť o čosi plnšie telo, pri druhej koštovke som bez zaváhania dal druhé.
5. Horkosť (1 - 4b.) : 1, 2
1. - Horkosť je vyššia (udávaná hodnota 44 EBC), tú by som ubral, aj keď sa jedná v podstate o ležiak, tento štýl (ochutené pivo s tekvicou) podľa mňa má mať horkosť po koreninách a nie dominantnú po chmeli,... dlhšie doznievanie chmeľovej horkosti, ktorá je na konci prevládajúca (otázka zámeru, či prezentovať tento hybrid skôr ako ležiak, alebo ochutený ležiak).
2. - Chmeľová horkosť sa zjemnila, zaokrúhlila, objavuje sa chuť po tekvici a jemne po koreninách, je vyrovnanejšia. Čas a úprava nasýtenosti veľmi pomohli.
6. Pocit v ústach (1 - 4b.) : 1, 2
1. - Ľahšie telo, na začiatku dosť agresívny nástup, sýtenie je vysoké, dlhší horký chvostík po chmeli.
2. - Úprava plnosti tela ubraním sýtenosti/znížením tlakov v tanku, hladšie pitie, jemnejšia horkosť na chvostíku. Lepší pocit z pitia.
7. Celkový dojem (1 - 6b.) : 4, 5
1. - Ako ležiak nemá žiadnu chybu, najväčší problém vidím v tom, že je podľa mňa ešte nevyrovnané, potrebuje viacej času na zaokrúhlenie chuti a hlavne ukľudnenie, a na to potrebuje čas. Od piatku do utorka som nepostrehol výraznejší posun v chuti, sýtenosti, ale pena išla kvalitatívne hore. Plne chápem technologické možnosti pivovaru, ležiak ochutený koreninami je OK, podľa mňa, ako som spomínal pomohlo by mu možno iné sypanie sladov (viac karamelového?)
, prípadne ísť na 14°, aby chytil pevnejšie sladovejšie telo, zároveň by som znížil sýtenie. Pivá (podľa mojej mienky) ponúkané na jeseň/zimu si žiadajú pevnejšie sladovejšie telo s nižším sýtením. V každom prípade je to dobrý pokus, takže také 2 - 3 týždne by som mu dal naviac na ležanie v tanku.
2. - Celkovo sa mi potvrdzujú (podľa mojej mienky) výhrady, ktoré som mal, postupne sa pivo zaokrúhľuje, zjemňuje, zvyšuje sa piteľnosť. Teraz sa mi javí minimálne o stupeň lepšie, vyrovnanejšie s rastúcim potenciálom. Ako pokus priniesť niečo neobyčajné na jesenné večery, to hodnotím, ako pozitínu záležitosť a predpokladám, že ak sa zúčastnení rozhodnú uvariť toto pivo znovu, budú presnejšie vedieť, čo ich čaká.
Upravujem moje 1. HODNOTENIE: 31 - 62 - 6.2/10 na 2. HODNOTENIE: 35 - 70 - 7.0/10.