Ešte pár pív zo Salón Piva Bratislava 2023...
Z prvého dňa (streda) Salónu Piva Jar (apríl) 2023 mi ostalo popísať ešte niekoľko pív, ktoré som ochutnal, ale ktoré nie celkom splnili moje predstavy o senzorických vlastnostiach, pitelnosti, či pivnom štýle. Moment, neboli to tie, ktoré by boli na zdrvujúcu kritiku.
S. P. A. Brut IPA (10°, 5.3% alk., IBU 30, SRM 3, označené ako Brut IPA)
Možno najprv asi podstatná vec, nejedná sa o pivný štýl, ako bol deklarovaný z viacerých dôvodov, aspoň tri základné, zahmlená jantárová farba tekutiny, žiadne 3 stupne škály SRM, pocitovo sladkasté, už vôbec nie suché a vôbec ne vyššie nasýtené, resp. perlivé. Iste niekoho to nemusí zaujímať, ale pivovarníka, sládka by malo. Takže vo vôni závan po surovom obilnom slade so stopami vône po zelenom jablku, náznakovo diacetyle, náznakovo po kôre citrusov a taktiež kvasinkách. V chuti ako bolo spomenuté sa pridala aj ovocná chuť po zelenom jablku s trávnatou horkosťou, telo mierne lepkavé, sýtenie nižšie. Pitelnosť priemerná. Základné senzorické vlastnosti nezodpovedajú pivnému štýlu Brut IPA/Biérre Brut (detaily OG od 1.046, ABV od 6%), ak tak mierne nachmelené Session Pale Ale a aj s chybami, sorry páni.
Verča - Ambícia IPA (15°, 6.3% alk., IBU 52, SRM 11, označené ako American IPA)
Prvotina "Remeselného pivovaru Verča" ktorú som nemohol vynechať, vo vôni prevláda drsnejšia trávnatá chmeľová vôňa, nevybalansovaná, nejako tu chýbajú chmeľové tóny novosvetských odrôd chmeľov príslušné k tomuto pivnému štýlu, zároveň stopy po kove a hlavne kvasinkách. V chuti nevyvážené, teda znovu drsnejšia horkosť na hrane astringentu s decentným prejavom sladu, resp. sladkastým pocitom. Telo stredne plné, stredne nasýtené, mierne mazlavé, nie suché. Pitelnosť priemerná, tento pokus o AIPA je niekde na polceste (chyby sú odstrániteľné, pouvažovať, či štyri chmele nie je zbytočné, resp. upraviť časy a sypanie chmeľov), iste vypiť sa dá a to je tak všetko.
Unorthodox Fenrir (4.5% alk., IBU 7, SRM 10, Speciality IPA, označené ako Kveik IPA)
Druhý ejl od Kaza, vo vôni mierna oxidácia s vôňou po kôstkovom ovocí, broskyni, jemne trávnatá s celkom jasnou prítomnosťou použitých kvasiniek. V chuti na začiatku pocitovo mierne sladkasto-karamelové tóny s prechodom do sladších ovocných, prezretá broskyňa, trochu po citrusoch a "bahnitá" stopa po kvasinkách, postupne v závere suchšie a pôsobí horkejšie, telo stredne plné, mazlavé, menej nasýtené, celkovo nevybalansované. Pitelnosť priemerná.
Psychovar - Kimchi Kings (10°, 3.8% alk., IBU 30, označené ako Insane Beer, Infuzované výčapné svetlé pivo, Flavored Vegetable Beer)
Tak, toto je asi najdivočejší nápoj, bojím sa ho označiť ako pivo, v podstate nič nemá spoločné s pivom, teda prejav piva je možno len v tom, že malo penu (ale to majú aj iné nápoje :) ). Všetko valcuje a hlavne vo vôni (niekto by označil aj smrádek, ale znalec kimchi by ho zrazil prvou ranou) dosť výrazná kyslastá a cesnakovo-kapustová vôňa, veľa cibule s náznakom paprikovej pikantnosti, iste to pripomína kimchi. O niečo prijateľnejšia je chuť, aj keď podiel kapustovej kyslosti (tá je skôr nižšia a korenistej chute je dominantný), dosť cibuľové. Telo vodnaté, sýtenie nižšie, mierne paprikovo pikantný, korenistý a hlavne rozporuplný záver, neviem, čo si mám o tom myslieť, jedine, že prečo s tým niekedy nevyšiel aj Kuba Rendl :). Ako extrém áno, ako pivo už nie (niečo ako v porovnaní výrazných ovocných džúsov a pyré zaradených medzi Pastry/Hazy/NEIPA...)... ale čo neoskúšaš, nevieš :). Len na pobavenie, jedna lehká desítka a půl skleničky kimchi a máte to nastejno :).
Generál Grunt (11°, 4.4% alk., Lager, Svetlý výčapný ležiak)
Vo vôni mierne sladová stopa, ktorú prekrýva chmeľová, trochu drsnejšia trávnatá vôňa, celkom príjemná. V chuti sladové s miernou prítomnosťou karamelu, ale aj náznakovo po zelenom jablku (acetaldehyd), horkosť trávnatá, skôr drsnejšia (akoby to bol "rukopis" pivovaru), alkohol ukrytý. Pitelnosť dobrá.
Wywar Cold IPA (15°, 6.0% alk., označené ako Cold IPA, Speciality IPA, podľa mňa IPL*, ale to nie je podstatné)
* "Odležané" na kvasinkách spodnej fermentácie. Mierna nasládla vôňa po zrelom tropickom a kôstkovom ovocí, jemne po mandarínke. V chuti plnší sladový základ, mierna prítomnosť oxidácie, trochu po citrusoch, decentne chmeľovo horké po kôre citrusov. Pocitovo plnšie telo, stredne, až nižšie nasýtené, na začiatku pôsobí celkom vyrovnane, v závere skôr sladšie. Pitelnosť dobrá.
Pivovar Malý Janek - Black Goose (16°, 6.2% alk., označený ako American Stout)
Pivovar zo Stredočeského kraja mal na feste viacero pív, plánoval som ochutnať aspoň tri, ale nakoniec som stihol len tento Stout (hmmm, ani plechovky som nejako nestihol, čas odchodu vlaku diktoval, čo musím uprednostniť). Takže, celkom fajn stout s čistou vôňou po praženom slade, mliečnej čokoláde s homeopatickou prítomnosťou chmeľu a Nového sveta, ak sa pozornejšie a hlbšie nadýchnete nájdete nejakú tú stopu po kôre citrusov. V chuti po kávovine, horkej čokoláde a kakau s uhladzujúcou chuťou tmavej melasy, cukru, mierne opekaný toast. Horkosť z pražených sladov. Telo stredne plné až ľahšie, stredne sýtené, záver kávovinový, celkom príjemný, alkohol ukrytý. Pitelnosť dobrá, bez problémová, iste, ešte jeden pohár by som si dal, fajn stout, ale nie American, to by musel mať lepší a výraznejší profil, charakter US chmeľov.
Na záver mi nedá pripomenúť, že na Salóne Piva mi chýbali pivovary Hellstork, Beervana, Žiwell, Berhet, Good Times, Pivovar Hostinec, ...