Pivné potulky po Slovensku 2020 8. Žilina Salón Piva 1.
Cesta do Žiliny nebola mojim pravým zámerom, ale tentoraz sa hodila, veď v piatok začínal prvý žilinský Salón Piva. Po ceste tam sme stihli navštíviť dva remeselné pivovary v Liptovskom Mikuláši (1, 2).
Ďalšia edícia akcie Salón Piva sa odohrala v Žiline v príjemnom prostredí známeho skôr aktivitami na kultúrnom poli ako podujatiami spojenými s gastro, či alko festivalmi. Takže Stanica Žilina - Záriečie sa stala na dva dni Mekkou fanúšikov dobrého piva, ale aj jedla a zábavy.
Na Salón Piva sme prišli niečo po 18 tej hodine, vcelku v pravý čas, aj keď sa na okolí už skoro všetky miesta zaplnili, ešte sme si našli celkom dobrú pozíciu v strede, takže k stánkom pivovarov sme to mali pohodlne blízko.
Už vopred som si pripravil itinerár ktoré pivá chcem ochutnať. Takže som poväčšine volil objem 1 dcl, ale šmiklo sa aj 2, či tri decká. Ceny si myslím boli príjemné. Nepodarilo sa mi však z dvadsiatky pivovarov ochutnať všetko, čo som si naplánoval, ale podstatnú časť áno. Taktika bola jednoduchá, ochutnať pokiaľ možno novinky, prípadne pivá ktoré sa mi nepodarilo ešte ochutnať a vynechať tie, ktoré aj v najbližšom čase okúsim, resp. mám doma v chladiaku. Číslo pred názvom piva značí poradie v akom som ich skúšal.
Takže, ochutnal som pivá z ôsmych pivovarov, číslo pri pive označuje jeho poradie konzumácie/ochutnávky.
Stánok pivovaru Axiom Brewery (CZ)
1. Summer Boogie (session IPA, 9°, 3.0% alk.) ľahúčka, osviežujúca session ipa, vhodná na letné horúčavy niekde pri vode. Decentná vôňa po citrusovej kôre, nižšia biela pena, v chuti ľahké náznaky citrusov, ľahko sladové, telo ľahké, ale nie vodnaté, sýtenie stredné. Vyrovnané, zladené.
Hodnotenie (7, 3, 3, 16, 3, 2.5, 7) 41.5 - 83 - 8.3/10
2. Purple Train (Gose s čučoriedkami, 11°, 4.5% alk.), keď už som bol pri stánku Axiom Brewery vyskúšal som aj toto gose, pripadalo mi v chuti a vôni menej po čučoriedkách, ešte tak tá farba sedela. Pena vyššia, našuchorená, svetloružovej farby, stredná retencia. Vo vôni jemne ovocné, trochu raw obilia, ale vcelku dobre previazané. V chuti ovocno-kyslasté tóny po pridanom ovocí, ale aj kyslosť/sviežosť pšenice, mierna korenitosť, objavuje sa veľmi decentná slanosť, telo ľahké, sýtenie stredné, dobre pite, osviežujúce.
Hodnotenie (7, 3, 2, 16, 2.5, 2.5, 6) 39.5 - 79 - 7.9/10
13. Evening Sea (Baltic Porter, 24°, 10% alk.) tento baltic porter som si nechal ako jedno z pív na záver, predsa len výška plata a obsah alkoholu nie je na celodenné popíjanie, a už vôbec nie na feste v lete :). Príjemné vôňa po sušenom ovocí, slivkách, jemné náznaky po údenom, mierne po horkej čokoláde, dobre zladené. Pena nezvyčajne vysoká na tento štýl, ale nič proti, jemné hustejšie bublinky tmavobéžovej farby, retencia veľmi dobrá. V chuti príjemne hladké, ľahká čokoládovo-ovocná chuť, ako keď si dáte údenú slivku v čokoláde, jemne horké po praženom slade. Telo stredne pevné, sýtenie stredné, dojazd hladký, vyrovnaný. Pekný baltic porter.
Hodnotenie (8.5, 3, 3, 17.5, 3, 3, 7) 45 - 90 - 9.0/10
Keďže sedenie sme mali strategicko umiestnené v strede pomyselného kruhu, všade bolo takpovediac blízko, aj k stánoku kočovného pivovaru Berhet(SK). Ich pivá v podstate mám niekoľkokrát vyskúšané, poväčšine som ich pil fľaškované, takže na výčape to býva často (nemyslím len pri nich) iné, raz hore, raz dole. Presvedčila ma informácia, že všetky sú z novej várky.
7. TA3FRUTTI (Berliner Weisse, ochutené, 8°, 3.2% alk.), tento ejl som koštoval už nespočetne krát a musím spomenúť, že za ten čas, ktorý ho varia je kvalitatívne, aj chuťovo veľmi vyrovnaný, várky medzi sebou majú len minimálne senzorické rozdiely a z dlhodobého hľadiska sú vyrovnanejšie a lepšie. Takže dnes sa mi tento BW celkom pozdával, príjemná, vo vôni ľahšia ovocná kyselinka po červenom bobuľovom ovocí, žiadny chmeľ, v chuti prevláda kyselinka po ríbezliach, nedozretých malinách, stopa po mliečnom kvasení, teda kyseline mliečnej. Telo ľahšie, sýtenie však bolo nižšie, ako by si tento pivný štýl vyžadoval, ale inak fajn osviežujúce a dobre piteľné BW.
Hodnotenie (8, 3, 3, 16, 3, 2.5, 6.5) 42 - 84 - 8.4/10
8. Tropico (NEIPA, Mango Milkshake IPA, 13°, 4.3% alk.) vo vôni pôsobí trochu sladkasto-ovocne, nie tak sviežo, tak mierne unavene, nie je to veľký problém, len som očakával trošku viac života :), možno je to mangom v kombinácii s laktózou, ale inak v pohode. Pena pevnejšia, hustejšia, trvácna. Farba prezretej broskyne, či skôr mrazeného pyré. V chuti previazané chute pridaného ovocia, skôr prevláda mango, trochu pomarančová kôra, sladkosť po laktóze. Telo stredne plné, nižšie nasýtenie (možno vyššie by túto neipu prebralo k lepšiemu), také lenivé, aj keď zbalansované na sladkasto-ovocno-horký chvostík. Chýba mu tak trochu jedna požiadavka na neipu, "šťavnatosť džúsu", ale inak sa dobre popíja.
Hodnotenie (6.5, 2.5, 3, 14, 3, 2, 5.5) 36.5 - 73 - 7.3/10
Prvá časť poznatkov, tak ako sme ho vnímali, ja a E. V druhej časti bude niekoľko hodnotení pív z "domáceho", žilinského kočovného pivovaru Beervana.
Pozn. : ako hodnotím pivo: 1. Aróma (1 - 10b.), 2. Farba (1 - 3b.), 3. Pena (1 - 3b.), 4. Chuť (1 - 20b.), 5. Horkosť (1 - 3b.), 6. Pocit v ústach (1 - 3b.), 7. Celkový dojem (1 - 8b.)