V piatok sa začalo s prepúšťaním
Pre mesto piva sa začalo najsmutnejšie obdobie posledných rokov. Spoločnosť Pivovary Topvar začala v piatok 15. januára prepúšťať svojich zamestnancov. Výrobňu piva postupne opustí približne 175 ľudí. Väčšina z nich odíde do 28 februára, na kedy je naplánované definitívne ukončenie výroby piva a sladu. Ako prví opustili v piatok firmu tí pracovníci, ktorí si už stihli nájsť novú prácu. Niektorí administratívni pracovníci o miesta neprídu, pretože Topvar plánuje areál aj naďalej využívať ako distribučné a administratívne centrum.
Dostanú aspoň tučné odstupné
Všetci prepustení pracovníci by mali dostať odstupné nad rámec Zákonníka práce. Firma by tiež mala najať personálnu agentúru, ktorá bude bývalým zamestnancom pomáhať vyhľadávať možnosti, ako sa uplatniť v regióne alebo im poradí, ako začať vlastné podnikanie. Možností v regióne je ale málo, podľa posledných štatistík je voľná len päťdesiatka voľných miest, väčšinou v službách alebo výrobe. "Zatiaľ je predčasné povedať, či sa pre nich nájdu voľné pozície na trhu práce, no v oblasti pivovarníctva to už určite nebude, keďže pivo sa v širšom okolí vyrábať nebude," povedal pre SITU René Schmizing z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.
Kto je na rade
- skladníci
- operátori stáčania
- operátori sladovne
- operátori energetiky
- operátori varne
Niet sa kde zamestnať
Posledné štatistiky hovoria o 4896 nezamestnaných v okrese Topoľčany, čo je 11, 32 percent. Na konci februára sa toto číslo ešte výrazne zvýši. Problémy s hľadaním nového živobytia bude ťažké hlavne pre tých, ktorí si chýbajúce roky do dôchodku vedia spočítať na prstoch jednej ruky. „Mám 57 rokov a či si nájdem ešte robotu, neviem," hovorí Štefan Duran, ktorý v pivovare s krátkou prestávkou robí od roku 1970, ako stáčiar sudového piva. „Mám ešte dcéru, ktorá je na podpore a ženu na dôchodku," dokresľuje svoju sociálnu situáciu. Hovorí, že v pivovare zarobil „12 - 13-tisíc korún" (400 až 430 eur). „Bolo na nájom," nostalgicky zaspomína na staré dobré časy. Nie všetci zamestnanci berú stratu práce tragicky. Dve zamestnankyne pivovaru na „pomedzí" dôchodku tvrdia, že im nie je ani tak ľúto za prácou, ako „za chlapmi". „Boli tu všetky sorty," zasmiali sa.
Prečo pivo v Topoľčanoch končí
Hoci výrobňa piva a sladu v meste piva končí, značka Topvar nezanikne. Pivo sa aj naďalej bude vyrábať, no vo Veľkom Šariši. Dôvodom pre opustenie Topoľčian je podľa Drahomíry Mandíkovej dlhodobý pokles slovenského pivného trhu, ktorý za posledných päť rokov predstavoval takmer 16 %.