Mníšske pivovary - Trappisti 2. Westmalle
V minulom roku (sorry) sme začali so sériou článkov o mníšskych pivovaroch, čas od prvého článku značne pokročil a k dovtedy známym trappistickým (belgické pivovary Rochefort 1595, Westmalle 1836, Westvleteren 1838, Achel 1998, Chimay 1863, d´Orval 1931, La Trappe Koningshoeven 1884 - Holandsko a Stift Engelszell 2012 - Rakúsko) pribudli ďalšie dva, americký St. Josephs Abbey Spencer (2013) a holandský Brouwerij Abdij Maria Toevlucht (2014).
Druhým kláštorným pivovarom, ktorý spĺňa, resp. môže používať označenie trappistický je Abdij der Trappisten van Westmalle.
Abdij der Trappisten van Westmalle - Westmalle, Belgicko
(zal. 1794, pivovar zal. 1836)
Kláštor v opátstve Westmalle bol založený v roku 1794, keď biskup z Antverp dal pôdu mníchom, ktorí utiekli z Francúzska počas Francúzskej revolúcie (1789 - 1799). Takmer okamžite však boli mnísi nútení utiecť pred postupujúcimi francúzskými vojskami. Vrátili sa až v roku 1814 a v roku 1836 dosiahli plné uznanie ako trappistický kláštora a začali aj variť pivo.
Pozoruhodným faktom pri pivovare vo Westmalle je, že od druhej polovice 19. storočia, teda počas celej svojej histórie sa mohol nerušene rozvíjať a rásť, nepostihli ho žiadne vojnové udalosti.
Stavba pôvodného pivovaru sa začala už v roku 1834 a bola dokončená 1836. Prvé pivo bolo uvarené 10. decembra 1836 na obed, podľa popisu bolo skôr sladké, menej alkoholové. V roku 1856 dopĺňa sortiment silnejšie tmavé pivo, ktoré sa pokladá za prvý uvarený dubbel. V tomto čase kláštor začal predávať svoje pivo mino kláštor do okolitých obcí. V roku 1865 došlo k prestavbe pivovaru. V roku 1921 sa mnísi rozhodli predávať svoje pivo aj v obchodoch. V roku 1933 bol dostavaný úplne nový pivovar s charakteristickými hladkými krivkami bol navrhnutý v populárnom štýle Art Deco. Následne sa v roku 1934 uvarilo nové pivo, Westmalle Tripel, ktoré je známe ako "matka všetkých triplov", k poslednej veľkej zmene receptu na tripel došlo v roku 1956, odvtedy je receptúta prakticky nezmenená.
Krásna medená varňa, presklenná miestnosť, štýlová dlažba v troch farbách, čiernej, modrej a červenej.
"ArtDeco"-vá varňa
V dnešnej dobe kláštor obýva 22 mníchov a zamestnávajú okolo 40 svetských pracovníkov.
Pivo sa v kláštornom pivovare varí klasickou metódou, ide o vrchne kvasené pivo. Voda pochádza z vlastnej studne, je upravovaná, nakoľko obsahuje veľké množstvo železa. Používa sa slad z jačmeňa pestovaného v regióne Beauce-Gatinais vo Francúzsku, južne od Paríža. Sladina sa chmelí tri krát, troma chmeľmi, šiškami, českým Žateckým poloranným červeňákom, bavorským Tettangerom a chmeľom Styrian Golding. Ohrev varne je priamy, plameňom, tým sa sladina mierne karamelizuje.
Dubbel sa varí zo svetlého plzeňského a tmavého praženého sladu s dodatkom tmavého kandizovaného cukru. Tripel je varený zo svetlého plzeňského sladu a pridáva sa biely kandovaný cukor. Kvasinky sú vlastné, pôvodné, kmeň si uchovávajú už od vzniku pivovaru.
Primárne kvasenie trvá týždeň, mladé pivo je potom filtrované a následne sa k nemu pridajú čerstvé kvasinky a cukor, tak nastáva druhotné kvasenie v klimatizovaných nádržiach, ktoré pri dubbeli trvá tri a pri tripli päť týždňov. Pri výrobe sa nič neurýchľuje, ani sa nepridávajú rôzne lacnejšie náhrady. Pred stáčaním do fliaš sa ešte znovu pridá cukor a kvasinky, tak pivo ešte dokváša vo flašiach niekoľko týždňov.
Produkcia pivovaru je 120 000 hektolitrov piva za rok.
Označenie pív vo Westmalle bolo od začiatku veľmi jednoduché, brown a blond, od svojho založenia pivovar však vždy varil hnedé pivo, v roku 1950 vrchný sládek otec Thomas uvaril prvý blond. Zmena na názv Dubbel a Tripel bolo spôsobené skutočnosťou, že ostatné trappistické pivovary varili aj slabšie pivá s označením Single a Westmalle tým chceli zdôrazniť, že ich pivá sú silnejšie.
V súčasnosti sa varia tri pivá:
Westmalle Extra - je varené hlavne pre vlastnú spotrebu mníchov, má najnižší obsah alkoholu 4,8 %. Podľa informácií je zlatistej farby, suché, nádherne chmelené, pikantné a osviežujúce pivo.
Westmalle Dubbel - "Dvojité" ale s 7% alk. je červenohnedej farby, čokoládové a korenisté arómy, taktiež aj chuť. Cítiť náznaky kávy a tropického ovocia. Na tak silné tmavé pivo je prekvapivo viac chmelené a horké so suchým koncom. Dubbel bol prvýkrát uvarený pre vlastné potreby okolo roku 1836.
Westmalle Tripel - "Trojité" zlaté ale s 9,5 % alk., je zahmlené, oranžovej farby s kvetinovo-chmeľovou arómou. Svieže, vyvážené ovocné tóny s pikantnou chmeľovou chuťou, dlhé doznievanie, pri oteplení sa prediera alkoholová, hrejivá chuť s chuťou po živici, bylinách a jasne zakončenou chmeľovou stopou. Tripel bol prvý krát uvarený v roku 1934.
Tvrdí sa, že pivá z Westmalle sú najlepšie medzi tromi a šiestimi mesiacov od vyskladnenia, ale sú však stále v dobrej forme aj po dvoch, troch rokoch (pozn.: prikláňam sa k tej druhej informácii, podľa vlastnej skúsenosti).
Adresa:
Abdij der Trappisten van Westmalle
Antwerpsesteenweg 496
B-2390 Westmalle - Belgium
Telephone: +32 3 312 92 22
Fax: +32 3 312 92 28
e-mail: info@trappistwestmalle.be