St. Patrick Day 2010
Po roku je tu znova deň, ktorý oslavujú bez rozdielu Íri na celom svete, je to ich deň, národný sviatok, sviatok nad sviatky... najčastejšie pomenovaný ako St. Patrick´s Day, po našom sviatok sv. Patrika.
17. marec je dokonca štátnym sviatkom v Severnom Írsku a v Írsku, čo znamená, že s výnimkou reštaurácií a krčiem sú všetky inštitúcie zatvorené. Štátny sviatok je aj v Montserrat, ba aj v kanadskej provincii Newfoundland a Labrador.
St. Patrick´s Day spája všetkých Írov na celom svete, v ten deň všetci a všetko je v zelenom (zelené pivo, zelený prúd rieky, zelené oblečenie,...), či aspoň v klope kabáta majú malý zelený štvorlístok (má predstavovať nádej, vieru, lásku a šťastie, resp. predstavuje symbol Írska - kríž) ďateliny, či si ho maľujú na tvár.
Pravdepodobne v ten deň nie je triezvy žiaden dospelý Ír, či Írka (čo dosť srdí niektorých kresťanských politikov a duchovných, nabádajú na duchovné oslavy a popri tom k slušným oslavám svojho patróna, bez alkoholu), pije sa hlavne ich svetovo najznámejšie pivo značky Guinness, ale nepohrdnú ani slávnou írskou whisky, či likérom Baileys.
Podľa prieskumu týždenníka The Economist v 177 krajinách sa ukázalo, že Íri sú na prvom mieste na svete pokiaľ ide o utrácanie za alkohol. Ročne údajne každý z nich minie 1 200 eur. Samozrejme, že sa nájdu aj týpkovia, ktorí to skôr beru duchovne a spomínajú v stánku božom na svojho patróna sv. Patrika.
Sv. Patrik (írsky Naomh Pádraig, angl. Saint Patrick) podľa legendy priniesol Írom kresťanstvo a svoje písmo (niečo mi pripomína, že aj my máme nie jedného, ale dvoch vierozvestcov a preto asi nepijeme len jeden deň).
Napriek tomu, že sviatok sv. Patrika je v období pôstu, veriaci katolíci sa alkoholu nezriekajú. Výnimku im totiž umožňuje tzv. pohár sv. Patrika. Povoľuje sa pripiť svätcovi s barlou jedným pohárom, ten sa však dá donekonečna dolievať. Počas osláv sa len v Írsku predá niekoľko stoviek tisíc hektolitrov piva.
Slávnostný sprievod na počesť osláv sv. Patrika (asi 385 - 461) bol usporiadaný po prvý krát v Bostone v roku 1737, v New York 1762, v kanadskom Montreale v roku 1824. V slobodnom írskom štáte sa oslava po prvý krát uskutočnila v roku 1931. V Írsku sa oslavy budú konať v Dubline, ale aj Corku, Belfaste, Derry, Galway, Kilkenny, Limericku, či Waterforde. Vo svete asi všade tam, kde (nie len) žijú Íri.