Najväčšie pivné šialenstvo - Oktoberfest (+fotografie)
Oktoberfest, alebo ako Nemci hovoria Wiesn, je bezpochyby najväčším ľudovým festivalom na svete. Za šestnásť dní sa na ňom premelie viac ako šesť miliónov ľudí, ktorí vypijú šesť miliónov litrov pív. Tohtoročný, v poradí už 171. Oktoberfest, sa v nedeľu skončil a nádeje organizátorov, že bude prekonaná návštevnosť z minulého roka, sa nesplnili. Prišlo iba 5,9 milióna návštevníkov, ktorí vypili päť a pol milióna litrov piva.
Celý svet v malom
Na poludnie v sobotu 18. septembra už tradične mníchovský primátor Christian Ude narazil dvestolitrový sud troma údermi a zvolaním O´zapft! (Je narazené!) začali bavorské pivné slávnosti. Prvý litrový krígeľ dostal ako vždy bavorský premiér Edmund Stoiber. Pre milovníkov chmeľového moku sa Mníchov stal na viac ako dva týždne hlavnou svetovou metropolou. Množstvo domácich sa oblieklo na dva týždne do tradičných kožených nohavíc, ženy si obliekli dirndle. Nie je núdza o Írov, Dánov, Američanov, či Japoncov. Taliani majú dokonca vyhradený druhý víkend Oktoberfestu, keď sa ich do Mníchova nahrnú desaťtisíce. Bežný návštevník bavorskej metropoly má dojem, že sa ocitol v nejakom talianskom meste. Preto pred nájazdmi hôrd pivu chtivých cudzincov mnohí Mníchovčania radšej opúšťajú na víkendy mesto. Metro je už od obeda preplnené, plné sú aj ulice a všetky obchody. Len obchodníci a krčmári si mädlia ruky. Pre Mníchov znamená Oktoberfest prínos asi miliardu eur.
Neopakovateľná atmosféra
Oktoberfest 2004 má ambície prekonať vlaňajší počet hostí, keď sa naň prišlo pozrieť 6,3 milióna návštevníkov. Po katastrofálnom prepade návštevnosti v roku 2001 sa začínajú pivovarníci usmievať. Tento rok zaznamenali pokles predaja piva o 15 percent, tak dúfajú že práve pivné slávnosti im trošku pomôžu straty znížiť. Obrovské stany jednotlivých pivovarov sú už na obed plné, nájsť si miesto je takmer vylúčené. Šikovnejší si rezervovali stoly už niekoľko mesiacov dopredu, ostatní využívajú aspoň čas, kým neprídu majitelia rezervácie. To znamená do 16. hodiny, ale len v pracovných dňoch. Cez víkend nie je šanca dostať sa do stanu krátko po otvorení. A to je k dispozícii takmer 100 tisíc miest! „Už sme stihli vypiť po päť pív,“ chváli sa Markus. Ešte nie sú ani dve hodiny poobede. „Nepodarilo sa nám už rezervovať stôl, tak aspoň dúfame, že neprídu tí, ktorí ho majú objednaný,“ pokračuje. V opačnom prípade sa musí aj s kamarátom poobzerať po inom mieste. Dôležité je, že je už v pivnom stane a nikto ho von nedostane, aj keby mal do hlbokej noci piť postojačky. Keď sa stan zaplní, ochranka uzavrie všetky vchody a pustí len majiteľov rezervácií. Prípadne, ak niekto vyjde von, na jeho miesto pustia čakajúceho záujemcu. A tak sa ich pred vchodmi tlačia stovky, zväčša márne dúfajúc. Majú však ešte jednu možnosť. Sadnúť si vonku do pivnej záhrady a oddávať sa pitiu piva pod šírym nebom. To má jednu veľkú nevýhodu. Vonku chýba neopakovateľná atmosféra. Vnútri v stanoch takmer nepretržite vyhrávajú kapely, hlavne dychovky, všetky známe hity. Dokážu zahrať aj letný hit od moldavských O-zones. Tisíce návštevníkov s muzikantmi vyspevuje, tancujú medzi stolmi i na nich. V prestávkach sa ozýva zborové Prosit! a notoricky známe Ciky, caky, ciky, cak, pripomínajúce atmosféru športových zápasov. A práve kvôli tomuto sú mnohí ochotní čakať hodiny pred stanom, aby sa dostali dnu.
Sedem eur za litrák
Ku Oktoberfestu patrí aj množstvo atrakcií. Na každom kroku sú kolotoče, centrifúgy, z ktorých sa človeku krúti hlava už len pri pozeraní sa na ne, strelnice, strašidelné hrady a veľa iných. Návštevníkov neodrádza ani dážď a tak sú kolotoče nepretržite plné. Utorky sú určené pre rodiny s deťmi, vtedy je vstupné polovičné. Všade rozvoniavajú bavorské špeciality. Vôňa mandlí a štrúdle sa pletie s vôňou pečených kolien, klobás a kačíc. Všetko dokopy vytvára špecifický pach najväčšieho festivalu na svete.
Jedným z negatív Oktoberfsetu je cena piva. Tento rok sa vyšplhala k siedmim eurám za litrák. Presne 6,95 €, ale s vydávaním sa žiaden z čašníkov neobťažoval. Spoliehali sa aj na benevolenciu pivárov, pretože s čapovaním si ťažkú hlavu nerobili. Litráky boli nedočapované, dva centimetre pod čiarku boli úplne bežné. Na druhej strane udivovala šikovnosť obsluhujúcich, ktorí dokázali odniesť naraz aj 14 krígľov a na pivo sa vôbec nečakalo. Najviac práce však mali mníchovskí policajti a zdravotníci. Sirény sanitiek bolo počuť takmer nepretržite. Veď desaťtisíce opitých ľudí nie je jednoduché zvládnuť. Bežné sú úrazy po pádoch a bitkách. Nie je núdza ani o znásilnenia, o výtržnostiach ani nehovoriac. Polícia len na podujatie vyčleňuje 300 príslušníkov a majú plné ruky práce. Oktoberfest je famózna akcia, ktorú stojí za to navštíviť. Na druhej strane je to však, povedané slovami rodeného Mníchovčana, „obrovské pivné šialenstvo.“
Obchody sú plné tradičných odevov,
ktoré Bavorčania nosia počas celého Oktoberfestu.
Pivné stany praskajú vo švíkoch, aj keď ich kapacita je niekoľko tisíc miest.
Pripití ľudia si kúpia čokoľvek.
Čím je to šialenejšie, tým lepšie.
Pivovary vynakladajú obrovské
prostriedky na svoju prezentáciu.
Pivovary vynakladajú obrovské prostriedky na svoju prezentáciu.
Ľudia si sadnú, popíjajú a pomaly sa otáčajú.
Naozaj veľmi pomaly, veď hlava sa má krútiť z piva.
K prezentácii patrí aj sprievod alegorických vozov.
Každý pivovar má svoje kone a vlastnú výzdobu.
Prší? Nevadí. Stačí rozprestrieť dáždniky.
Čašníci nevydávajú a pivo nie je dočapované.
Ich šikovnosť však vyráža dych, dokážu odniesť aj 14 litrových pohárov naraz.
Autor textu a fotografií: Jozef Brezovský