Degustácia Pohjala Öö (archív 7+y a 2023)
Na záver roka som si vybral takú menšiu porovnávačku, bude to "súboj" dvoch rovnakých pív, imperial baltic portrov, jedna fľaša je pravdepodobne z prvých várok, druhá asi z ostatných. Takže Öö, Imperial Baltic Porter z estónskeho pivovaru Põhjala Brewing. Za tých niekoľko rokov došlo aj k úpravám sypania sladov, ale hlavne k zmene kvasiniek, pôvodne boli používané WLP090, teraz US-05. Som zvedavý, ako sa bude správať "starec" (viac ako sedem rokov po odporúčanej dobe spotreby) a ako "mladík", ktorý má ešte čas nejaké tri roky.
PIVOVAR: Põhjala Brewing AS, Peetri 5, Tallin, Estónsko
NÁZOV: Pohjala Öö
TYP PIVA: Imperial Baltic Porter
ALKOHOL: 10.5%
STUPŇOVITOSŤ: 24.2°
IBU: 60
BALENIE: 330ml fľaša hnedej farby
ZLOŽENIE: voda, slady Pilsner Zero, mníchovský, Carafa II Special, Special B, čokoládový slad, Crystal 300, cukor Demerara, chmele Magnum a Northern Brewer, kvasinky US-05
DÁTUM SPOTREBY "A": 17. 09. 2016
DÁTUM SPOTREBY "B": 19. 06. 2026
DÁTUM DEGUSTÁCIE: 31. 12. 2023
TEPLOTA PIVA: 11°C
1. Aróma (1 - 10b.) : A 9.5, B 8.5
A. Vybalansovaná vôňa po karamele, trstinovej melase, mliečnej čokoláde, kávovine, slivke, hrozienkách, datliach, sójová omáčka, jemne po sladšom tmavom lesnom ovocí, alkohol ukrytý, upokojené, mierna oxidácia.
B. Sviežejšia vôňa po slivke, sušených hrozienkách, sladšom tmavom lesnom ovocí, mierne po praženom slade, kávovine, mierne po likérovom alkohole, stopovo po dyme.
2. Farba (1 - 3b.) : A 3, B 3
A., B. Tmavohnedá, až smolnatá farba tekutiny, nepriehľadná.
3. Pena (1 - 3b.) : A3, B3
A. Nižšia hnedastá pena tvorená drobnými bublinkami, hustejšia s dobrou retenciou, po čase vytvorila retiazku, ktorá ostala až do konca.
B. Vyššia, až vysoká pena hnedastej farby s drobnejšími bublinkami, rýchlejšie opadla, strednej hustoty, ako pri A, ale taktiež vytvorila v podstate v rovnakom čase retiazku na stene pohára a ostala až do vypitia.
4. Chuť (1 - 20b.) : A19, B 15
A. Plná, sladová chuť, previazaná po horkej čokoláde, náznakovo karamele, tmavej trstinovej melase, po tmavom lesnom ovocí, náznakovo po mede, trochu po oxidácii, tmavej višni, višňovom likéri, alkohol len stopovo.
B. Ľahšia sladovo-karamelová chuť, pripálený karamel, spálené zrno, popol, so stopami po tmavom lesnom ovocí, ríbezliach, višni, postupne sa prejavuje chuť horkej čokolády, a výraznejší alkohol.
5. Horkosť (1 - 3b.) : A3, B 2.5
A. Veľmi jemná, skoro neidentifikovateľná chmeľová, zemitá horkosť, náznakovo po praženom slade, uhladená.
B. Mierne zemitá chmeľová, po praženom zrne, popolnatá.
6. Pocit v ústach (1 - 3b.) : A3, B 2.5
A. Stredne plné, až plnšie telo, skoro nenasýtené, hladké, mazľavé, záver uhladený, skôr sladkastý po tmavej trstinovej melase, alkohol necítiť.
B. Stredne plné, až ľahšie telo, stredne, až nižšie nasýtené, jemne ihličkuje, trochu korenisté, pikantné, záver alkoholovo hrejivý.
7. Celkový dojem (1 - 8b.) : A 8, B 6.5
Asi je to jasné, že "A" vzorka je excelentná, výborne zbalansovaný a uhladený Imperial Baltic Porter, oplatilo sa počkať, ale aj zároveň porovnať s "B" vzorkou, ktorá tým pádom má veľký potencionál sa rokmi vylepšiť. Iste, určitá obava bola, či ten "starec" bude stíhať "mladíkovi", ale vyhral o dve dĺžky. Obe sú fajn, čo fajn, topky v tomto štýle a nakoniec som rád, že takto končím tento rok 2023 s tak špičkovými portrami.
HODNOTENIE: A 48.5 - 97 - 9.7/10, B 41 - 82 - 8.2/10