Nakladaný hermelín - pivná chuťovka
S týmto vynikajúcim jedlom som sa prvý krát stretol ako divák Chuťoviek pána Novotného. Recept ma nadchol. Veľa času na jeho prípravu mi však neostávalo, pretože som odchádzal žiť do Prahy. To som ešte netušil, že tam Hermelín nájdem v každej poriadnej pivárni a že budem mať možnosť ho ochutnávať a porovnáavať v kategórii skoro národných jedál.
V mojom prvom pražskom zamestnaní, ináč vyhlásenej reštaurácii sa Hermelín pripravoval na objednávku! (našťastie som sa tam dlho neohrial) Moje sklamanie bolo veľké i keď niekoľko nápadov by sa odtiaľ dalo prebrať. Napríklad: Použiť Hermelín trošku väčších rozmerov, než na aké sme zvyknutý a pokrájať ho na kocky veľkosti asi 1x1 cm. Tento spôsob je vhodny pre ľudí ktorým viac ako pleseň na povrchu chutí smotanové vnútro a chcú mať Hermelín správne uležaný čo najskôr.
Ďaľšou základnou ingredienciou je olej. Z globálneho hľadiska je samozrejmosťou použiť olej olivový, panenský, overenej značky. Vzhľadom na jeho cenu a výraznu chuť, ktorú nepreferuje každý, doporučujem olivový olej zmiešať s kvalitným slnečnicovým v pomere 1:1.
Na tanieri by spolu s Hermelínom nemali chýbať cesnak a cibuľa. Cesnak chutí najlepšie, keď je veľmi jemne pokrájaný. Červená cibuľa vyzerá na tanieri vždy lepšie než obyčajná a chuť šalotky, alebo mladej cibuľky naloženej v oleji nepotrebuje žiaden komentár. Pre lepšiu chuť ešte doporučujem čerstvo, nahrubo mleté korenie (čierne, zelené, štvorfarebné...) Ak máš rada jeho chuť, nešetri ním a pokojne vynechaj ostatné ingediencie. Výsledok bude vynikajúci. Dobrým nápadom je aj použitie čerstvých byliniek.
Ďaľším zaujímavým doplnkom môže byť zelenina ako šampiňóny (čerstvé, restované), kapia (sterilizovaná), paradajka (najlepšie cherry) paprika, (prudko a krátko grilované), cuketa či baklažán...
Milovníci pikantných záležitosti by nemali zabudnúť na čerstvé feferóny, chilli papričky, alebo baranie rohy.
Postup:
Ak si sa už rozhodla pre kombináciu tebe najmilšiu, nachystaj si sklenenú nádobu, napríklad pekáč z jenského skla. Bude sa Ti z neho servírovať lepšie ako s klasickou fľašou na zaváraniny. Pri kúpe Hermelínu sa riaď dobou spotreby, tzn. nájdi syr ktorý je tesne pred koncom záruky. Jednotlivé kusy Hermelínu prekroj pozdĺžne. Skutoční profíci ich podľa pána Novotného prekroja až na 3, či viac častí. Prekrojenie je dôležité pre zväčšenie plochy, ktorá bude v styku s olejom. Syr a ostatné chuťovky poskladaj tak, aby si mala čím menej miesta pre olej, ktorým ho preleješ. Prelej olejom a čakaj...
Hermelín doporučujem pri izbovej teplote nechať zrieť 2-4 dni (podľa stupňa zrelosti). Potom šup s ním do chladničky! Skutoční znalci si na vyzretie počkajú aj pár týždňov.
Pár tipov na záver:
- Olej sa dá použiť viac krát
- V menu našej reštaurácie nájdete Naloženú fetu s chilli papričkami
- Pred týždňom som objavil akési guličky ázijského syra naloženého v oleji
- Obzvlášť pri tomto jedle platí zásada, že fantázii sa medze nekladú
- Vyskúšajte ku Hermelínu pred podávaním pridať čučoriedkový lekvár