Prvý jarný trip pivnými Košicami 3.časť
Tretím podnikom na našom sobotňajšom tripe po košických podnikoch s dobrým pivom kde sme sa zastavili boli Dobré časy. Starším to jednoducho vysvetlíte, že v bývalej Gazdovskej pivnici, prípadne v Caligule. Ale starší tam už poväčšine ani nechodia, vytlačila ich totiž "omladina". Tým netvrdím, že sa výnimky nenájdu :). Podnik prešiel rekonštrukciou, hlavne jeho "horné" priestory. Nakoľko v čase našej návštevy bola sprístupnená len pivničná, tak sme vošli, no v "hustejšie" dni bez rezervačky sa nezaobídete. Našťastie v preplnenom podniku (väčšina návštevníkov vo veku 18? - 25?) a množstvom rezervačiek sme si predsa len našli miesto.
Chomout Single Hop
Prvým pivom, novinkou na tunajšom výčape bol Chomout Single Hop, pokus o "ejl" v štýle American Pale Ale, chmelený jedných chmeľom. Na to, že to má byť dvanástka (údaj z pivnej ponuky) má veľmi tenké telo, prázdnejšie, vodnatejšie. Pena bola stredne vysoká, ale aj rýchlejšie klesla. Tekutina mierne zakalená svetlojantárovej farby. Vôňa po slade, surovom jačmeni, obylí, mierne po lepenke, papieri. V chuti nižšie horké po bylinách, citrusoch, trochu karamelu a prechodom a záverom k nie ideálnej horkosti, takej zvieravej. Sýtenosť vyššia. Celkovo je pitelné, ale zabudnete naň raz, dva. Priemer, preto mu dnes dávam len 52/100.
Chomout Single Hop nás neoslovila
Cornel IPA
Túto ipu sme mali už viac krát aj v iných košických podnikoch, ani teraz nesklamala, je to slušný viac ako priemer. Stredne vysoká, pevnejšia pena, trvácna. Farba tekutiny jantárová, viac zakalená. Vo vôni citrusy, mierne živičné tóny, trochu karamelu. V chuti jasne citrusové tóny, grep, ale aj karamel, na konci dlhšie pretvávajúca horkosť po živici, bylinách. Väňa komunikuje s chuťou, dobre zladené, Telo stredne plní, sýtenosť o niečo nižšia ako priemer. Dobre pitelná a vyrovnaná ipa. Dnes dávam 69/100.
Cornel IPA, podstatne viac ako priemer
Cassa 1935
Na výčape sa tu udomácňujú pivá z košického pivovaru Cassa Brewery, tak sme neváhali a na porovnanie sme si dali ich pšeničné pivo, potvrdilo sa mi, že je to jedno z naj pšeničných pív varených na Slovensku. Dnes bolo slušne načapované a chuťové vnemy nič nerušilo, hladké a pritom svieže. Teplota načapovania optimálna 6°C. Zhodli sme sa, že tých 89/100 je oprávnených.
Cassa 1935 sa zatiaľ drží vysoko, dlhodobejšie
Galaxy IPA
Táto ipa je uvádzaná ako ich domáce pivo. Je varené v rožňavskom pivovare Kaltenecker a podľa vyjadrení obsluhy aj ich najpredávanejšie pivo. Domnievam sa, že hovorili o štýle ipa. K samotnému pivu, najprv asi, že bolo podchladené, nameral som takých 5,5°C (tu by som prijal takých 8 - 9°C), takže sa Galaxy len postupne rozvíjala, aj vo vôni, aj chuti. Musel som si ju ohriať. Potom to už išlo, ...pena biela, hustejšia, trvácna. Vo vôni jemné citrusové tóny, trochu živice, fajn zladené. V chuti je to obdobné, mierne ľahšie telo. Dobre pitelná jednoduchá ipa. Vyladená. Dnes dávam 68/100.
Galaxy IPA by sa fajn popíjala pri teplote 8 - 11°C
Lobeč Imperial Stout
Tak sme sa dopracovali k pivu, ktoré bolo jedným z dvoch pre ktoré sme tento podnik navštívili. Načapované bolo na pohľad bezchybne, až na jeho teplotu 6°C, je veľmi nízka na tento štýl piva , ... áno je to častý problém medzi obsluhou/výčapným a zákazníkom, raz je pivo chladné, raz teplé,... a tak dookola, ale problému sa dá jednoducho vyhnúť, ak je dodržaná doporučená teplota výrobcom piva, prípadne daná štýlom (optimum pre imperial stouty sa pohybuje 12 -15,5°C). Iste dá sa tomu jednoducho pomôcť, počkať kým stúpne teplota, alebo ohriať si ho v rukách :), alebo poprosiť obsluhu o správne nastavenie. Na túto tému by sa dalo diskutovať dlho, ale 6 je šesť a 12 je dvanásť :).
Takže späť k pivu (po ohriatí) vo vôni sa jemne prejavili stopy po opečenom toaste, horkej čokoláde a mierne aj sušenej slivke, trochu viac vytŕčal alkohol. Farba optimálne tmavohnedá až čierna, mierny mahagónový odlesk. Pena hutná, vyššia (na pohľad očarujúca, ale nie je potrebná, skôr na efekt), zanechávala mierne stopy. V chuti prázdnejšie, vodnatejšie telo *, čakal som, že bude hutnejšie :) (na 18,4° Plato), ale aj chutnejšie. Je badateľná horká stopa po praženom slade (v pozadí mierna kyslosť), karamele a tmavom lesnom ovocí. Sýtenosť o niečo vyššia. Celkovo je ľahšie pitelné (aj z dôvodu *), ale nie je to však pivo za ktoré je označované, odhliadnuc od toho však ho hodnotím ako príjemné. Dnes ho hodnotím 65/100.
Lobeč Imperial Stout je len vzdialený príbuzný štýlu, za ktorý je označovaný
Počas ochutnávania pív (dali sme si len malé, 03l) sme si z ponuky jedál vybrali marinované rebrá. Bola to v ten večer asi najlepšia voľba, len ich pochváliť, jemné, oddelujúce sa od kosti, v dostatočnom množstve, tak aj prílohy, chutý kukuričý klas mierne opečený. Pomer ceny a kvality, množstva bol priaznivý,... čo dodať,... spokojnosť. Hmmm, keď hodnotím pivo mám stupnicu do stovky, u jedla desiatku, tak rebrám dávam 9,99 bodu :), tú stotinu menej, aby na budúce som mohol dať desinu :).
Jednoduché a chutné
Na koniec jedna veta k obsluhe, slečna, ktorá nás obsluhovala bola rýchla, usmievavá a pozorná (dobre sledovala z čoho nám ubúda a hneď ponúkala ďalšie pivko, resp. aj takú "drobnosť" ako chlieb). Tá si desinu zaslúžila.
Tak, ak ste prečítali a dočítali moje hodnotenia pív, jedným nedostatkom bola teplota podávaných pív, všetky nám priniesli približne v rovnakej (cca 6°C), tu by to chcelo trochu osvety, možno by sa dalo pozrieť napríklad aj TU.